Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
24rusguy
Flick Fan - 12 Films Ranked
Member Since: Oct 27, 2010
Location: Derby, UK
Bio: Currently at 6th form. Aspire for sucess in an area which benefits others aswell as me. Love films !
Recent Rankings
100 Pulp Fiction (1994) - Oct 27, 2010
88 The Breakfast Club (1985) - Oct 27, 2010
78 Iron Man 2 (2010) - Oct 27, 2010
83 Kick-Ass (2010) - Oct 27, 2010
100 Inception (2010) - Oct 27, 2010
64 Predators (2010) - Oct 27, 2010
20 Meteor (1979) - Oct 27, 2010
Mini-Review: AWFUL ! Avoid at all costs. One of the most boring films ever ! Awful special effects, awful character development. Shoddy directing, poor script, Poundshop films are at least entertaining but this is just sooo boring
4 Against the Dark (2009) - Oct 27, 2010
Mini-Review: Better than low-budget horror, however the gore isnt great and the scares are low. I watched this as a Seagal fan and I was left dissapointed. Hardly any Seagal and when he pops up, he hardly talks . Emma Catherwood generates some sympathy for her character. Cliche ridden but not the worst film out there
8 Office Space (1999) - Oct 27, 2010
Mini-Review: Hilarious, one of the best comedies. It doesent rely on vulgarity to make you laugh. Some great and fresh characters that I would'nt mind seeing in a sequel. Shame its only 80 minutes long
8 Titanic (1997) - Oct 27, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with 24rusguy. Why not go rank more films, then come back and check it out again?