Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
AddisondeWit
Cinema Addict - 1252 Films Ranked
Member Since: Apr 9, 2006
Location: Spain
Message Sent!
500 characters left
Bio: Favorite Actors:
Marlon Brando
Daniel Day Lewis
Cary Grant
Joseph Gordon-Levitt

Favorite Actresses:
Gena Rowlands
Julianne Moore
Bette Davis
Laura Linney
Audrey Hepburn

Favorite directors:
Alfred Hitchcock
Martin Scorsese
Todd Field
Darren Aronofsky
Douglas Sirk
Recent Rankings
80 The Name of the Rose (1986) - Feb 04, 2012
89 Fireworks (1997) - Feb 04, 2012
65 Never Say Never Again (1983) - Jan 28, 2012
72 Lethal Weapon (1987) - Jan 28, 2012
58 The One (2001) - Jan 28, 2012
31 Dude, Where's My Car? (2000) - Jan 28, 2012
68 Inside Man (2006) - Jan 28, 2012
79 Winter's Bone (2010) - Jan 28, 2012
78 Melancholia (2011) - Dec 18, 2011
Mini-Review: Weird, hard to see at moments film, which is worth watching for several reasons: The gorgeous opening. The beautiful cinematography and score. Kirsten Dunst makes an extraordinary performance of a depresive person. Gainsbourgh is great, as well. And the film gets more intensity in the second half.
95 The Artist (2011) - Dec 18, 2011
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with AddisondeWit. Why not go rank more films, then come back and check it out again?