Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
AnnMovie
Movie Buff - 270 Films Ranked
Member Since: Mar 3, 2008
Message Sent!
500 characters left
Bio: I am currently undergoing a "sweep" of my movie rankings. Now that I have a wider range of films I'll be reassigning their rankings. Please refer to my movie rankings by the numbers assigned to them, as opposed to their tiers. Happily, I haven't seen enough 'terrible' movies to balance out the percentages. My attempt is to relate the numbers to a five star system, with 100 being five stars (80 being 4 and 1/2, 60 being 4, etc.). I hope this helps! Thanks!
Recent Rankings
100 Toy Story 3 (2010) - Aug 28, 2010
Mini-Review: One of my FAVORITE films of ALL TIME! I cannot give high enough praise to this film. Funny, witty, sweet, smart, visually incredible... I laughed so hard my cheeks hurt... I cried... I didn't want it to end, and I want to see it again! The best praise I can think of is that I had unbelievably high expectations and it exceeded them. It managed to live up to Toy Story 1 and 2, at least as good, if not better (if that's possible). Truly a new favorite film!
85 Extraordinary Measures (2010) - Aug 28, 2010
Mini-Review: This would have been could as a movie, but knowing it is based on a true story made it truly amazing. The movie itself isn't anything ground-shaking, but I was blown away by what these people were willing to go through. Nice, connected script and well acted!
80 Cloudy with a Chance of Meatballs (2009) - Aug 28, 2010
Mini-Review: I kept waiting for this movie to be stupid, and it never really was (okay, perhaps a few moments...). Overall, it's actually a sweet story and pretty funny. It could have had a little stronger ending, but for what it was, I really enjoyed it!
95 How to Train Your Dragon (2010) - Apr 19, 2010
Mini-Review: I LOVED this film! The story is so sweet and I adored our hero! Toothless we so great (totally reminded me of a cat)! And while some of the story was predictable, some of it totally surprised me! Great animation, great voices, and a fantastic story! A definite must see!!!
70 My Life in Ruins (2009) - Mar 27, 2010
Mini-Review: I had high hopes for this, being such a fan of Greek Wedding. Sadly, this did not live up to my expectations. The scenery is great. However, the acting was all a little flat for me (Dreyfuss excluded!) & the story was predictable. I love the premise, & the idea of an eclectic cast of characters is wonderful. But, I never felt the supporting characters' plots ever really developed, & I didn't feel that connected with any of the characters. That said, it was entertaining enough, just not great.
90 The Blind Side (2009) - Mar 27, 2010
Mini-Review: A truly "uplifting" tale in which I genuinely felt up lifted (not the "uplifted" where you're balling your eyes out, but instead the smiling and with a sense that there is good in the world uplifted). Very well acted (way to go Sandra!) and a witty, sweet script. What I really loved was that this movie could have chosen to be dark and depressing, but that wasn't the focus at all. A great blend, and a great film!
85 Alice in Wonderland (2010) - Mar 22, 2010
Mini-Review: I can't say if this lived up to my expectations because I really wasn't sure what to expect. However I keep thinking of the story fondly & realized I was more invested in the characters and film than I realized when I was watching it. I really liked the new story-line and thought it was intriguing how everything looked just a little "unreal." There were things in the movie that didn't seem to always "fit" and sometimes lines were lost because of the accents. But, definitely an good movie!
75 Up in the Air (2009) - Mar 21, 2010
Mini-Review: To me the film felt like two movies. I enjoyed the first half of the movie quite a bit, and the second half was just so-so. The comedic bits about flying are hilarious, and Clooney's character's job provided an interesting anchor to weave the plot around. That said, I felt the movie did drag in a few places and I wanted a better thread between the first & second halves of the film. & while I was pleased the ending wasn't predictable, because of that I wanted more explanation than was there.
80 Adam (2009) - Mar 20, 2010
Mini-Review: As my mom said, this is more of an "appreciation" movie than an "entertainment" movie. Even so, I was laughing numerous times and found myself fully involved. That said, there were things in the story I would have liked more explanation of. And, the ending left me a little unsatisfied. However, I cannot say enough good things about Dancy's performance! I adore this actor and I think this is just another perfect example of his diversity and believability!
95 Avatar (2009) - Feb 24, 2010
Mini-Review: Wow! The time flew by watching this film! It is: gorgeous, amazingly technological advancement, wonderful acting, lovely music and settings, and a really detailed story with great characters! I was totally engrossed and anxious to see what would happen. Sure, some of it was predictable and not too original, but enough of it was a surprise and unique to keep me utterly glued. It's a classic premise told in a wonderful new way. Definitely a must see, IMO!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with AnnMovie. Why not go rank more films, then come back and check it out again?