Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ArtInCrime
Flick Fan - 19 Films Ranked
Member Since: Jan 16, 2009
Location: USA
Bio: 0 - 49 - Not worth recommending. The lower the number, obviously, the badder the movie. 0 is the plague. 51-70 - Mild recommendation to good but rather generic with a few inspired scenes. 71 - 80 - Very good stuff. 81 - 90 - Amazing, possibly a classic (to me). Important in the genre and movies in general. 91 - 100 - Definitely a classic to me, a fave of mine. 100 doesn't mean a perfect movie, though. Nothing is perfect.
Recent Rankings
100 In a Year of 13 Moons (1978) - Jan 18, 2009
90 Ali: Fear Eats the Soul (1974) - Jan 18, 2009
70 Breaking the Waves (1996) - Jan 18, 2009
80 Magnolia (1999) - Jan 18, 2009
90 Chasing Amy (1997) - Jan 18, 2009
65 Paranoid Park (2008) - Jan 18, 2009
Mini-Review: Kind of boring. Really disappointing, and I loved Elephant. There is definitely some good craftsmanship here but it just isn't what it could have been as it fails to engage you.
75 I Heart Huckabees (2004) - Jan 18, 2009
85 Full Metal Jacket (1987) - Jan 18, 2009
80 Grosse Pointe Blank (1997) - Jan 18, 2009
Mini-Review: Excellent dark humour, Cusack is as solid as always and it even has decent enough action for a dark comedy.
95 The Conformist (1970) - Jan 18, 2009
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ArtInCrime. Why not go rank more films, then come back and check it out again?