![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
Bacchanalian | |
![]() |
Celluloid Junkie - 4050 Films Ranked
Member Since: Oct 3, 2011
|
|
Bio: My Top 400 Films
1: Sátántangó 2: Ran 3: Ikiru 4: The Decalogue 5: 8 1/2 6: Tokyo Story 7: The Rules Of The Game 8: Shoah 9: Brazil 10: Seven Samurai 11: Raging Bull 12: The Discreet Charm Of The Bourgeoisie 13: Greed 14: City Lights 15: Citizen Kane 16: Waking Life 17: The Phantom Carriage 18: The 400 Blows 19: Blue Velvet 20: This Is Spinal Tap 21: Wings Of Desire 22: Double Indemnity 23: Vertigo 24: The Third Man 25: Aguirre: The Wrath Of God 26: The Godfather Part 2 27: Werckmeister Harmonies 28: Sunrise (1927 29: 2001: A Space Odyssey 30: Intolerance 31: Manhattan 32: Once upon a Time In America 33: Lawrence Of Arabia 34: I Vitelloni 35: The Seventh Seal 36: La Dolce Vita 37: Kagemusha 38: Floating Weeds 39: Mulholland Dr. 40: Nosferatu 41: Our Hospitality 42: The Godfather 43: Andrei Rublev 44: Dr. Strangelove 45: The treasure Of The Sierra Madre 46: Yojimbo 47: Casablanca 48: Night And Fog 49: The General 50: L'atalante 51: Kingdom 52: L'Avventura 53: La Jetée 54: Pulp Fiction 55: Underground(1995) 56: High And Low 57: Fanny And Alexander 58: La Strada 59: The Wild Bunch 60: Singin' In The Rain 61: Solaris (1976) 62: The Hustler 63: Gone With The Wind 64: Rear Window 65: Children Of Paradise 66: Diabolique 67: Spirited Away 68: Chinatown 69: On The Waterfront 70: The Exterminating Angel 71: The Human Condition 72: Annie Hall 73: Rashomon 74: The Conformist 75: Amarcord 76: Modern Times 77: Apocalypse Now 78: Rome, Open City 79: Sunset Blvd. 80: Wild Strawberries 81: M 82: Belle De Jour 83: Throne Of Blood 84: Inland Empire 85: Duck Soup 86: Notorious (1946) 87: Nights Of Cabiria 88: A Clockwork Orange 89: North By Northwest 90: Metropolis (1927) 91: The Leopard 92: Pépé le Moko 93: The Vanishing (1988) 94: Steamboat Bill,Jr 95: Rififi 96: Strangers On A Train 97: The Bicycle Thief 98: Alphaville 99: The Thin Blue Line 100: The Searchers 101: Eraserhead 102: The Maltese Falcon 103: The Sorrow And The Pity 104: Hannah And Her Sisters 105: Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 106: Oldboy 107: Sanjuro 108: Some Like It Hot 109: A Touch Of Zen 110: Nashville 111: Suspiria 112: The Bridge On The River Kwai 113: The Deer Hunter 114: Touch Of Evil 115: Repulsion 116: Ugetsu 117: The Adventures Of Robin Hood 118: Harakiri 119: Au hasard Balthazar 120: Berlin Alexanderplatz 121: Contempt 122: Das Boot 123: It's A Wonderful Life 124: Bride Of Frankenstein 125: The Cabinet of Dr. Caligari (1920) 126: The Hidden Fortress 127: Spirit Of The Beehive 128: Late Spring 129: The Last Laugh 130: Jules And Jim 131: Spies (1928) 132: Viridiana 133: Persona 134: Young Frankenstein 135: Inglourious Basterds 136: The Last Picture Show 137: Paths Of Glory 138: E.T. The Extraterrestrial 139: In Cold Blood 140: City Of God 141: Fantasia 142: The Best Years Of Our Lives 143: The Good, The Bad, And The Ugly 144: Pinocchio (1940) 145: Gimme Shelter 146: The Gold Rush 147: The African Queen 148: Castle In The Sky 149: Field Of Dreams 150: East Of Eden 151: Bonnie And Clyde 152: Boogie Nights 153: King Kong (1933) 154: Laura 155: The Thin Red Line 156: Goodfellas 157: Audition 158: Cache 159: Breaking Away 160: The Big Sleep 161: Dog Day Afternoon 162: Crimes And Misdemeanors 163: Ordinary People 164: My Dinner With Andre 165: L'Âge d'or 166: Fitzcarraldo 167: If... 168: Stalag 17 169: The 7 Up Series 170: Anatomy Of A Murder 171: A Night At The Opera 172: MASH 173: The Player 174: The Last Waltz 175: Dark City (1998) 176: Glengarry Glen Ross 177: Pan's Labyrinth 178: The Bad Sleep Well 179: Sansho The Bailiff 180: Rosemary's Baby 181: Sid And Nancy 182: Ed Wood 183: Amadeus 184: Psycho 185: There Will Be Blood 186: Who's Afraid Of Virginia Wolf? 187: Deep Red 188: Cinema Paradiso 189: Scenes From A Marriage 190: Eyes Wide Shut 191: The Elephant Man 192: Dawn Of The Dead (1978) 193: Burden Of Dreams 194: Mr. Smith Goes To Washington 195: To Kill A Mockingbird 196: Don't Look Now 197: A Shot In The Dark 198: Rio Bravo 199: Stalker 200: O Lucky Man! 201: I stand Alone 202: House Of Games 203: The Invisible Man 204: The Purple Rose Of Cairo 205: White Heat 206: The Twilight Samurai 207: Atlantic City 208: Talk Radio 209: Once Upon A Time In The West 210: The Tenant 211: Brief Encounter 212: Bull Durham 213: Being There 214: Woodstock 215: Shadow Of A Doubt 216: Black Narcissus 217: Paris, Texas 218: Fellini Satyricon 219: The Flowers Of St. Francis 220: Nosferatu The Vampyre 221: Mont Python And The Holy Grail 222: Pygmalion 223: Out Of The past 224: The Pink Panther (1963) 225: Z 226: Let The Right One In 227: Waltz With Bashir 228: Dersu Uzala 229: Halloween (1978) 230: Five Easy Pieces 231: Little Big Man 232: Straw Dogs 233: Serpico 234: Schindler's List 235: Scarface (1932) 236: The Empire Strikes Back 237: Tootsie 238: Week End 239: City Of Women 240: Overlord 241: A Fish Called wanda 242: Garden State 243: The King Of Comedy 244: Night Of The Living Dead 245: Platoon 246: The Producers (1968) 247: Nanook Of The North 248: Lost Highway 249: The Haunting (1963) 250: L.A. Confidential 251: Easy Rider 252: Hearts Of Darkness 253: My Night At Maud's 254: Clair's Knee 255: My Left Foot 256: Duck, You Sucker 257: Memories Of Murder 258: The Virgin Spring 259: McCabe And Mrs. Miller 260: Roger And Me 261: A Room With A View 262: Ali Fear Eats The Soul 263: Blood Simple 264: Eastern Promises 265: The Edge Of Heaven 266: Red Desert 267: Red Beard 268: Persepolis 269: Naked Lunch 270: Gods And Monsters 271: Germany Year Zero 272: Barton Fink 273: Key Largo 274: Jaws 275: From Russia With Love 276: The China Syndrome 277: Alexander Nevsky 278: Ballad Of A Soldier 279: Bambi 280: Blade Runner 281: The Lady Vanishes 282: WALL-E 283: The Shawshank Redemption 284: Shadows 285: Paradise Lost 286: Paisan 287: Giant 288: Who Framed Roger Rabbit 289: 1900 290: Zelig 291: A Christmas Story 292: The Great Dictator 293: Chungking Express 294: Detour 295: The Caine Mutiny 296: Closely Watched Trains 297: The Holy Mountain 298: Limelight 299: Badlands 300: The Birth Of A Nation 301: Kaidan 302: Drunken Angel 303: Deliverance 304: Alice (1988) 305: Dogville 306: Harold And Maude 307: Hour Of The Wolf 308: Cronos 309: Exotica 310: Ginger And Fred 311: Foreign Correspondent 312: Naked 313: Smithereens 314: The Sacrifice 315: Pierre Le Fou 316: Through A Glass Darkly 317: Raiders Of The Lost Ark 318: The Ox-Bow Incident 319: Picnic At Hanging Rock 320: The Wicker Man (1973) 321: Airplane! 322: A Woman Under The Influence 323: Delicatessen 324: Walkabout 325: The Texas Chainsaw Massacre (1974) 326: The Umbrellas of Cherbourg 327: Stray Dog 328: Red River 329: The Milky Way 330: Charade 331: City Of Lost Children 332: Re-Animator 333: Barry Lyndon 334: Chasing Amy 335: Lolita (1962) 336: Play It Again, Sam 337: Rebel Without A Cause 338: Invasion Of The Body Snatchers (1958) 339: Invasion Of The Body Snatchers (1978) 340: The Lower Depths 341: Tristana 342: Dead Ringers 343: Les Dames du Bois de Boulogne 344: Dumbo 345: Evil Dead 2 346: Bowling For Columbine 347: Fight Club 348: Le Samouraï 349: On Golden Pond 350: The Manchurian Candidate (1962) 351: Simon Of The Desert 352: My Neighbor Totoro 353: Dead Alive 354: The Last Temptation Of Christ 355: Y Tu Mamá También 356: Amélie 357: Carnal Knowledge 358: Hard Boiled 359: In The Realm Of The Senses 360: The Idiot 361: Klute 362: The Magician 363: Slacker 364: Robinson Crusoe (1954) 365: The White Ribbon 366: The Road Warrior 367: Radio Days 368: Donnie Darko 369: A History Of Violence 370: Before Sunrise 371: Before Sunset 372: American Psycho 373: A.I.: Artificial Intelligence 374: Children Of Men 375: Kill Bill Vol 1 and 2 376: Porco Roso 377: 25th Hour 378: The King Of Kong 379: Stop Making Sense 380: The Big Parade 381: Safety Last 382: Napoléon 383: Big Fish 384: An American Werewolf In London 385: Spartacus 386: 12 Monkeys 387: Diary Of A Chambermaid (1964) 388: Juliet Of The Spirits 389: Heathers 390: The Bird With The Crystal Plumage 391: Smiles Of A Summer Night 392: Sawdust And Tinsel 393: Four Flies on Grey Velvet 394: Sabrina (1954) 395: The Passion Of Anna 396: The Thief Of Bagdad (1924) 397: The Thief Of Bagdad (1940) 398: Slap Shot 399: Broken Blossoms 400: Withnail And I 401: The Gospel According To St. Matthew 402: Fury 403: The Big Heat 404: Woman In The Dunes 405: Secrets And Lies 406: Foolish Wives 407: Vivre Sa Vie 408: The Official Story 409: Kes 410: Paper Moon 411: Bug 412: Ordet 413: Aparajito 414: Pather Panchali 415: The World Of Apu 416: Raise The Red Lantern 417: Bound 418: Little Women (1933) 419: The Life And Death Of Colonel Blimp 420: The Bank Dick 421: Midnight Run | |

| 70 | Mad Dog and Glory (1993) - Dec 27, 2011 |
| 30 | Your Highness (2011) - Dec 26, 2011 |
| 70 | Cyclo (1995) - Dec 26, 2011 |
| 60 | Shock Treatment (1981) - Dec 26, 2011 |
| 50 | Like Mike (2002) - Dec 26, 2011 |
| 45 | Air Bud (1997) - Dec 26, 2011 |
| 82 | Midnight in Paris (2011) - Dec 26, 2011 |
| 75 | Irma la Douce (1963) - Dec 26, 2011 |
| 80 | Win Win (2011) - Dec 26, 2011 |
| 58 | The Front Page (1974) - Dec 26, 2011 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |