Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Introduce Yourself
the Blog Top Ten War Flicks of th...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Your Best TCIs PSIs Kumpels Starred Reviews Wishlist
Random Film
Beer94
Film Freak - 565 Films Ranked
Member Since: Mar 28, 2009
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
60 Madagascar: Escape 2 Africa - Mar 19, 2010
Mini-Review: Yeah, a decent film with a good plot and with humourous and actually somewhat colourful characters, and thankfully the monkeys make a return and they never fail to make me chuckle. However, the relationship between Gloria and Melman is just...weird, and whoever thought it was a good idea to use Copacabana as the climax music should be shot.
63 Who Framed Roger Rabbit - Mar 19, 2010
Mini-Review: Maybe I'm just missing this 'sense of humour' that Roger Rabbit keeps going on about, but this film didn't work for me as much as I expected. I just couldn't really take it seriously. It was full of unnecessary silliness, some poor acting and pointless cameos. However, some of the one liners were quite funny and I did like the attempt to blend animation with film noir. I don't think Zemeckis got the balance quite right though.
90 Inglourious Basterds - Mar 17, 2010
Mini-Review: A cleverly and ambitiously written World War II film. The majority of the cast acted superbly and the plot was superb yet obviously extremely realistic. The characters were engrossing, the tension scenes were unbearable (in a good way) and the soundtrack was great. I do feel that the music did overpower some scenes though in terms of volume, especially when building tension, but that's just me nitpicking. But yeah, overall, a really good film that's definitely worth watching.
64 Knick Knack - Mar 11, 2010
Mini-Review: Yeah, this was a rather cute short. I know the animation isn't wonderful compared to that of today, but it's pretty darn good considering that this was made over 20 years ago. However, I can't seem to dismiss the fact that this small snowman is actually heavier than the actual snowglobe. It's a small thing and I know I'm being extremely unfair here, but I'm sorry, this snowman defies the laws of gravity and motion!
72 One Man Band - Mar 11, 2010
Mini-Review: An entertaining and charming short with a great sense of musicality, and in my opinion, surprisingly better than the full length film that followed it. It's a shame that the climax was predictable though.
81 Presto - Mar 11, 2010
Mini-Review: I loved it! I agree that it is similar to Looney Tunes cartoons, but who cares? Pixar puts its well known charm and wit into this and conjures up a Pixar animated wonder.
80 Kiwi! - Mar 11, 2010
Mini-Review: Adorably simple and beautifully executed with a good choice of music and a truly heart-warming storyline. A couple of minutes well spent.
55 Boundin' - Mar 11, 2010
Mini-Review: There's a good driving force from the song and rhyme, and I like how they both intertwine on occasions, but the story is rather bland and just doesn't make sense. I really don't understand why Pixar chose it, especially as the introduction to a completely different film like The Incredibles.
68 Sherlock Holmes - Mar 10, 2010
Mini-Review: The topic of the story is ambitious and original but it was far too complex and rather messy, and the resolving of plots at the end by Holmes is needed as there were no clues to the mysteries in the film which denies the 'play along' factor that these kind of films really need. However, a pleasing palette of characters disregarding the annoyingly cheesy villain and the relationship between Holmes and Watson is handled extremely well by the actors and that is what pulls you through this film.
54 Nanny McPhee - Mar 09, 2010
Mini-Review: Lighthearted and fun but there's nothing special or magical about it, making it forgettable. The story is also a bit mediocre and it isn't really handled that well, but it was a nice idea and it's a cute film for kids to enjoy.
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Beer94. Why not go rank more films, then come back and check it out again?