Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Blockrocker
Film Freak - 527 Films Ranked
Member Since: Jun 26, 2008
Location: Finland
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
84 Tummien perhosten koti (2008) - Jan 04, 2012
Mini-Review: Interesting, but looses focus.
90 Last Cowboy Standing (2009) - Jan 04, 2012
Mini-Review: Fresh ideas and two great young actors.
92 Black Swan (2010) - Oct 04, 2011
Mini-Review: A good thriller with fresh ideas. Not many weak points.
75 The Tree of Life (2011) - Oct 04, 2011
Mini-Review: Trying to be more than it is, which is a visually interesting but boring and pretentious movie. This one really made me wish that it would end sooner.
85 The King's Speech (2010) - Aug 03, 2011
79 Inception (2010) - Jun 23, 2011
Mini-Review: Nice visuals but the story was utter crap. The basic idea was good, but they really f'd it up.
87 Boys Don't Cry (1999) - Aug 01, 2010
Mini-Review: Great casting :) The ending drops a few points for me.
88 Micmacs (2009) - Jul 31, 2010
Mini-Review: Entertaining and visually terrific. Sometimes pushes the story a bit too far, but that can also be seen as part of it's genre.
87 Precious (2009) - Jul 30, 2010
82 Ex Drummer (2007) - Jul 28, 2010
Mini-Review: Have to give it a few points for its unique story telling and some cool visual stuff. Other than that I didnt find much to appreciate in this movie. Violence and sex just for the sake of it.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Blockrocker. Why not go rank more films, then come back and check it out again?