Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Bodexius
Flick Fan - 78 Films Ranked
Member Since: Oct 6, 2009
Location: UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
70 Big Trouble in Little China (1986) - Sep 17, 2011
Mini-Review: An odd film to be sure. Makes very little sense at some points, what with the magic and physic powers. But it does have an amazing central character with some really great lines.
60 Clash of the Titans (2010) - Apr 12, 2010
Mini-Review: This remake isn't perhaps as good as it could be. With Sam Worthington not being the best possible choice for Perseus, and not too mention a very dodgy ending with a terrible anti-climax. However some parts are humerous, and this is fairly enjoyable despite it's major drawbacks. With Liam Neeson being quite a good Zeus. One thing to note is that this is now the 3rd film in 2 years that his heart has been mentioned (TM Salvation, Avatar and now Clash of Titans) i wonder how long it will continue.
85 Team America: World Police (2004) - Mar 04, 2010
Mini-Review: There are very few if any bad points in this film.
45 Wedding Crashers (2005) - Mar 04, 2010
Mini-Review: Some hot women, i'd so tap that grandma, but there isn't much more than that.
55 Avatar (2009) - Mar 04, 2010
Mini-Review: http://www.youtube.com/watch?v=uJarz7BYnHA A good review ^^ This film is good in terms of graphics and colonel; but bad in most other areas. The main characters are some sort of blue monkey smurf race of furries. I pitty the humans and colonel dying they have the coolest character and best scenes but were made to look incredibly evil so that Cameron could spread his anti-capitalist eco warrior views. Oh did I mention that there was come interracial bestiality thing going on later in the film.
70 Pitch Black (2000) - Jan 10, 2010
Mini-Review: Riddick was awesome in this film, a trait he carried with him into the sequel, however he has always been surrounded by storylines and actors who add little extra. Watch this film for Riddick not for it's story.
100 The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Jan 10, 2010
Mini-Review: This has one of the best battle scenes of all time undoubtedly.
90 The Bourne Identity (2002) - Jan 10, 2010
Mini-Review: An awesome film.
33 Cats & Dogs (2001) - Jan 10, 2010
Mini-Review: The cats are the only interesting and funny thing in the film.
55 I Am Legend (2007) - Jan 10, 2010
Mini-Review: Will Smith was good, but the vampires/zombie/infected looked lame. The book had a significantly better ending which made the title I am Legend much better and relvant. Instead towards the end we got some lame ass people on a quest from God, and the boring overused premise that up north is safe.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Bodexius. Why not go rank more films, then come back and check it out again?