![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
BuddySystem | |
![]() |
Flick Fan - 53 Films Ranked
Member Since: Oct 21, 2010
Location: Wichita, KS, USA
|

| 25 T1 | There's Something About Mary (1998) - Oct 21, 2010
"Juvenile and extremely overrated."
|
| 50 T3 | 21 Grams (2003) - Oct 21, 2010
"An idiotic, pretension grasp for relevance that ultimately falls on its stupid, anvilicious face."
|
| 80 T8 | I, Robot (2004) - Oct 21, 2010
"Not as good as the book (they never are), but pretty good. And Will Smith's in it."
|
| 85 T9 | Starship Troopers (1997) - Oct 21, 2010
"Following the fact that it's a satire both of extreme nationalism and the original book, as well as examining the 'us-vs-them' mentality that leads to what amounts to genocide 'for the greater good', it's surprisingly sophisticated under the hood. On the surface- exploding bugs, lots of gore and cool weapons. Pretty much win-win; a surprising movie from the director of (ahem) 'Showgirls'."
|
| 90 T9 | Desperado (1995) - Oct 21, 2010
"Excellent and with a great sense of humor to it. And the sequel's even better."
|
| 20 T1 | Cellular (2004) - Oct 21, 2010
"Thank god this wasn't any longer than it was; I didn't give a crap about the main characters, and the plot was useless (and highly derivative)."
|
| 90 T9 | Cloverfield (2008) - Oct 21, 2010
"If you can get past the (overused) shaky-cam, it's actually a fairly gripping film."
|
| 80 T8 | Mars Attacks! (1996) - Oct 21, 2010 |
| 50 T3 | Blood Diamond (2006) - Oct 21, 2010
"Leonardo Di-Bloodclaat-Caprio (Lordamercy). Nuff said."
|
| 20 T1 | House of Wax (2005) - Oct 21, 2010
"Paris Hilton is the most memorable actress in this film, and that's what makes it so incredibly sad."
|
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,130,000 Movie Rankings and Counting... |