Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jesus Camp
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Casper
Film Freak - 733 Films Ranked
Member Since: Aug 9, 2008
Location: Copenhagen, Denmark
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
40 Alice in Wonderland (2010) - Mar 18, 2010
Mini-Review: This didn't really do much for me. Somehow the wonder just never worked for me, the humour never really worked either, Matt Lucas annoys the shit out of me, the plot goes nowhere and is rather bland. It just fell short, in every way. And Depp's little dance in the end was just totally and utterly misplaced and stupid. What on Earth has happened to Burton? He used to amaze and entertain me, but lately he's lost some of his magic. I loved Alan Rickman tough, as always.
70 A Single Man (2009) - Mar 18, 2010
Mini-Review: I really liked the muted color palette, the slowness and gentleness, and litterary feel of this one. Rarely is a film told with such eloquence and elegance. I thoroughly enjoyed it, and would surely recommend it to anyone who enjoys storytelling and beautiful shots!
80 Partly Cloudy (2009) - Feb 27, 2010
75 Mary and Max (2009) - Jan 24, 2010
Mini-Review: This is really sweet. I really loved the tone and mood of this film, and its slow and patient pace. And its simple and affirming story of friendship and human interaction.
5 Gozu (2003) - Jan 24, 2010
Mini-Review: I'm sorry, I just don't get this. I feel like it's weird just for the sake of being weird. And though I laughed and cringed at different times it was more a case of me feeling completely uneasy with this flick and everything that went on in it than anything else. Maybe I'm just not ready for this Japanese "artist".
80 Double Indemnity (1944) - Jan 13, 2010
75 Zombieland (2009) - Dec 30, 2009
Mini-Review: I really liked this! It's fun and wacky as only a zombie flick can and should be. And being a huge Bill Murray fan I loved his part in it.
65 Serenity (2005) - Dec 30, 2009
65 Avatar (2009) - Dec 30, 2009
Mini-Review: This is waaay overrated! Sure it's pretty to look at and all and I didn't feel bored at any time during it, but somehow it didn't really make me go wow either. Just another entertaining flick that makes the few hours spent at the movies almost worth the money spent, but it didn't do anything new for me. Didn't make me think about anything afterwards. A pretty forgettable flick actually.
70 Misery (1990) - Dec 11, 2009
Mini-Review: This is pretty intense, and having just seen it for the first time I'm now sorta freaked out about Kathy Bates - I'll never be quite comfortable with her again.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Casper. Why not go rank more films, then come back and check it out again?