Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Moonrise Kingdom
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Choukou
Flick Fan - 10 Films Ranked
Member Since: Nov 18, 2009
Location: UK
Recent Rankings
97 Pulp Fiction (1994) - Jan 02, 2010
96 Fight Club (1999) - Jan 02, 2010
98 The Dark Knight (2008) - Jan 02, 2010
96 Blow (2001) - Jan 02, 2010
96 American Beauty (1999) - Jan 02, 2010
90 Howl's Moving Castle (2004) - Jan 02, 2010
98 Lost in Translation (2003) - Jan 02, 2010
98 Spirited Away (2002) - Jan 02, 2010
90 La Haine (1995) - Nov 19, 2009
Mini-Review: A story about three French friends caught in the middle of a rioting frenzy that's ultimately about friendship, revenge and difference that's hard not to enjoy.
90 Black Dynamite (2009) - Nov 18, 2009
Mini-Review: Bitches on the street aint cuttin' it no more and a new drug is makin' its way into the orphanages, aint no brother that can cut this frosty shit? DYNOMITE! That's right, Black Dynamite is on the scene courtesy of director Scott Sanders and he couldn't come any sooner. To call this a blend of Shaft and Naked Gun wouldn't be far off but it also wouldn't do it justice. The short way of findin' out for yourselves is to watch this film, but remember...don't you go interruptin' his kung-fu!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Choukou. Why not go rank more films, then come back and check it out again?