Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Who here is in Toronto?
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
CitizenX
Cinema Addict - 1315 Films Ranked
Member Since: May 19, 2006
Location: Vienna, Vienna, Austria
Message Sent!
500 characters left
Bio: playin in traffic !
Recent Rankings
60 Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011) - Feb 07, 2012
Mini-Review: what i understood was good, acting was great, but i was lost a few times
75 Eastern Promises (2007) - Jan 25, 2012
Mini-Review: great movie, viggo mortensen is amazing in it, vincent cassel proves his quality again as psycho guy and the soundtrack and scenery are great too, the only negative thing i can think of, is that it is waaaaaaay too short or at least would deserve a second part
65 The Mosquito Coast (1986) - Jan 17, 2012
Mini-Review: better than expected
40 Holy Rollers (2010) - Dec 19, 2011
Mini-Review: nice idea, but it didnt make much sense to mix the jewish part with the drug part without any boarders in between
40 Real Steel (2011) - Dec 11, 2011
Mini-Review: its just like any other david vs. goliath movie, cheesy ending and everthing included, just excellent visuals, but the rest was like any other sunday afternoon "i want to be 12 years old again" movie
40 The Beaver (2011) - Dec 10, 2011
Mini-Review: mel gibson is cool, thats nothing new, but the fight with the beaver, the coffin, ... wtf?
40 Margin Call (2011) - Dec 10, 2011
Mini-Review: the story with the bridge was inspiring, the rest was average
55 Killer Elite (2011) - Dec 10, 2011
Mini-Review: another generic jason statham movie ... i like
60 Limitless (2011) - Nov 04, 2011
Mini-Review: i want that drug :D shouldnt have had a happy ending
35 The Midnight Meat Train (2008) - Nov 04, 2011
Mini-Review: 08/15 splatter/slasher movie
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with CitizenX. Why not go rank more films, then come back and check it out again?