Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Crim122
Movie Buff - 123 Films Ranked
Member Since: Apr 20, 2009
Location: Charlotte, NC, USA
Age: 23
Gender: Male
Status: Attached
Bio: I am 20 years of age and I live in Charlotte, NC with my girlfriend Chelsea. I work at Presbyterian Hospital doing data entry and filing medical records. With my small amount of free time I can be found playing basketball/watching movies/ or just kickin it. When it comes to movies and music and I am very picky, and many would call me an "elitist". I consider many movies released today stupid and just plain horrible (Saw series,movies that claim to be parodies,movies based off video games...I could go on forever). What I usually am attracted to are movies with great acting and interesting yet realistic stories. When it comes to music I have gone through many phases and I have finally found my niche, and its hip hop. But not that crap you hear on the radio, I despise that because its a stain on the genre. Hip Hop is not about chains, apple bottom jeans, and rims..shit is ignorant. Thats pretty much it, if you want to know anything about me you can message me.
Recent Rankings
30 Snakes on a Plane (2006) - Apr 21, 2009
Mini-Review: So corny
96 Sin City (2005) - Apr 21, 2009
Mini-Review: Visually this is one of my favorite movies the style is so cool. I love the jump around story like Pulp Fiction, but I liked the all around story of Sin City Better.
100 Terminator 2: Judgment Day (1991) - Apr 21, 2009
Mini-Review: For me this will always bet the best sci fi action film, it proves that action films can be smart while staying entertaining.
90 Fight Club (1999) - Apr 21, 2009
88 Liar Liar (1997) - Apr 21, 2009
90 Predator (1987) - Apr 21, 2009
98 The Pianist (2002) - Apr 21, 2009
Mini-Review: My favorite WW2 era film, Brody was so great.
88 The Reader (2008) - Apr 21, 2009
Mini-Review: Great performances all around, one of the better romances I have seen.
98 Let the Right One In (2008) - Apr 21, 2009
Mini-Review: I firmly believe that this is the best Vampire film since the original Dracula.
94 Coraline (2009) - Apr 21, 2009
Mini-Review: So much better than Nightmare in my opinion, the animation was top notch and the 3d was so much fun. I can not wait to pick this one up.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Crim122. Why not go rank more films, then come back and check it out again?