Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Dexter
Flick Fan - 21 Films Ranked
Member Since: Mar 5, 2009
Age: 22
Gender: Male
Status: Single
Message Sent!
500 characters left
Bio: Profile restarted in Nov 2011.
IMDb's Watchlist > Criticker's Wishlist, so… http://www.imdb.com/list/FOXrHZ0mRLg/
Recent Rankings
8 A Dangerous Method (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: A film about people, not about their lives, hence there's lots of talking and little action. Thankfully, all the actors (including Knightley, to my surprise) did an excellent job pulling off their characters. Excellent drama overall.
4 Alice in Wonderland (2010) - Jan 14, 2012
Mini-Review: Unbelievably digital / Digitally unbelievable
5 Shallow Hal (2001) - Jan 14, 2012
Mini-Review: A generic rom-com, made even worse by the plot holes related to the supernatural twist.
7 Drive (2011) - Jan 14, 2012
Mini-Review: Excellent direction and acting and I loved the overall retro feel, but I was in a mood for something completely different when I turned it on.
7 Source Code (2011) - Jan 11, 2012
Mini-Review: An intelligent and entertaining sci-fi with a terribly disappointing ending.
3 Wild Child (2008) - Jan 11, 2012
Mini-Review: Emma Roberts is pretty but watching this because of her was a mistake. Also, the stupidest character names you'll ever hear in a movie.
9 Groundhog Day (1993) - Jan 11, 2012
Mini-Review: I never get tired of it.
8 Drag Me to Hell (2009) - Dec 16, 2011
Mini-Review: The perfect ratio of horror and comedy, with both genres executed skillfully. Furthermore, it remains thouroughly entertaining after multiple screenings as well.
8 50/50 (2011) - Dec 13, 2011
Mini-Review: I really, really enjoyed it, however I'm a little disappointed by the story being a bit too predictable.
4 Marley & Me (2008) - Dec 12, 2011
Mini-Review: Everything you would expect a rom-com with Owen Wilson, Jennifer Aniston and a dog to be.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Dexter. Why not go rank more films, then come back and check it out again?