Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Dimentia
Cinema Addict - 1283 Films Ranked
Member Since: Mar 21, 2006
Location: Toronto, Ontario, Canada
Message Sent!
500 characters left
Bio: Animation is my absolute passion and it breaks my heart when people mistakenly identify it as a genre or as something only for children. I also enjoy science fiction, fantasy, film noir, and period pieces. I'm not sure what else to say other than to invite people to read my reviews since I try to put a lot of thought (or humour) into them.
Featured Reviews
80 The Devil and Daniel Webster (1941) - Apr 28, 2008
Mini-Review: It's an amusing little story (though I guess I wasn't supposed to find it funny), even though it paints Daniel Webster as some sort of saint when history shows he wasn't. Mr. Scratch is the highlight of this, especially in the ending scene.
15 Slumdog Millionaire (2008) - Jan 29, 2009
Mini-Review: I went into this hoping I would love it, but was very disappointed. Every character is cartoonishly either evil or angelic, and the happy ending just came off as forced in such an otherwise depressing story. The plot holes are unforgivably huge. I also love how professional critics are calling me "soulless" and "dead inside" just because I failed to smile at a contrived ending that solves nothing and sweeps the major social issues under the carpet.
95 Dead Again (1991) - Jul 02, 2009
Mini-Review: A fantastic modern film noir with a lot of Hitchcockian influences and a surprising amount of comedy. The art direction has a definite surrealist feel to it too. Branagh, Thompson and Jacobi are absolutely fantastic in this - I still can't get over how perfect Branagh's American accent was. I think the only thing preventing me from giving this a full 100 is that Grace's hair is absolutely atrocious, even for a supposed eccentric artist.
70 Now Hear This (1962) - Jan 05, 2009
Mini-Review: Boy, this is weird. It's more of an exploration on the marriage of animation and sound than any sort of traditional narrative, and in that respect, it's quite interesting. I can't see anyone other than an animation buff or film student being interested in this short though, it's a little too abstract for the masses. Maybe that's why it's never televised.
95 Snow-White (1933) - Mar 24, 2008
Mini-Review: Utterly bizarre, but that's the best part of it. Cab Calloway's rotoscoped performance as Koko the Clown singing "St. James Infirmary" is a highlight. Be sure to watch the scrolling background behind Koko during this part, there's some truly disturbing and interesting imagery.
80 Sita Sings the Blues (2008) - Sep 27, 2009
Mini-Review: I watched this online, completely on a whim, and was very pleasantly surprised. I loved the unscripted discussions of the Ramayana mythology and the cartoony bits with Annette Hanshaw music. The autobiographical portions and the rotoscoped musical sequences should have been dropped as they really drag down the narrative (and in the case of the autobiographical parts, they come across as pathetic). Still, it's a tremendous achievement for just one woman, and it's a lot of fun.
35 The Doors (1991) - Jan 04, 2009
Mini-Review: Val Kilmer is excellent, and often uncanny when he fills in for Morrison's vocals. However, the film is overlong, has way too much nudity (speaking as a heterosexual woman here) and is completely and utterly irresponsible. I was extremely relieved to find out that a good portion of the depiction of Morrison was fabricated, because this movie nearly made me hate one of my rock gods. So screw you, Oliver Stone.
95 The Addams Family (1991) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I stand by this film as the greatest TV-to-movie adaptation ever made. The cast (Julia, Huston, Lloyd and Ricci in particular) is absolutely perfect and the script is still darkly hilarious 20 years later. RIP Raul Julia.
85 Easy Virtue (2009) - May 29, 2009
Mini-Review: This is not a typical modern comedy with explicit sex jokes or gross-out humour. I prefer the British style of comedy, plus I love period pictures, so this really appealed to me. Plus, it's nice to see Jessica Biel actually attempt a part that isn't just another throwaway horror film or awful action flick.
95 The Silence of the Lambs (1991) - May 07, 2009
Mini-Review: The performances from Hopkins and Foster are easily the core of what is the best horror film ever. You can't help but be riveted by both of them - I wanted to look away from Lecter, but something in Hopkins' performance forced me to look into his cold eyes, which made the creepy sensation of the movie even more effective. Foster as Starling is an amazing heroine as well, who conveys both strength and vulnerability in a sympathetic and extremely believable way.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Dimentia. Why not go rank more films, then come back and check it out again?