Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
DreamMachine
Flick Fan - 39 Films Ranked
Member Since: Sep 3, 2010
Bio: i don't bother to rate anything i don't care for... so i guess my scheme is kinda balls. meh!
Recent Rankings
85 Jacob's Ladder (1990) - Sep 16, 2011
89 The Bourne Identity (2002) - Sep 16, 2011
90 Pink Floyd: Live at Pompeii (1972) - Oct 07, 2010
Mini-Review: floyd in their psychedelic prime. before they turned into a huge stageshow and hired back up musicians. an epic must see for any floyd fan! the whole pompeii idea is pretty cool, too. if you get the dvd, somewhere in the menus, you have the option to watch just the concert footage. like everyone has said, the director's cut cgi is pretty bad... haha. it's all about the show. some of the backstage antics are pretty awesome, too. darkside in the works, and mason disputing the shape of his pie.
80 Knowing (2009) - Oct 06, 2010
Mini-Review: it perhaps relies on it's flashy cgi destruction scenes a bit (and who can complain really? there's some amazing stuff in there.), but it really is a very worth-while and fun story. Cage does fine. get over yourselves.
89 The Man from Earth (2007) - Oct 05, 2010
Mini-Review: "a talking snake made a lady eat an apple, so we're screwed." oh man. haha. Mr. Bixby has just made a fan. awesome writing and the acting isn't nearly as bad as anyone's implied. most characters are sincerely believable and very diverse personalities are easily evident. not flashy. just a visual adaptation of some very good writing. if you're looking for something with a lot of depth, this is it.
80 Safe House (1998) - Oct 05, 2010
Mini-Review: ahhh the twinkie. bad ass. seriously good movie, though. stewart plays an interesting and still quite human role very well.
75 Intruders (1992) - Oct 02, 2010
Mini-Review: if you're really into this sort of thing, this movie is a pretty well-rounded and realistic look at the possibilities of abductions. rather long and slow-paced, but i was content and interested through-out the film. An interesting note is that this film does pretty good justice to the facts of real cases and bases it's ideals from them. believable characters and acting help all the more to really make things seem possible.
75 Blade Runner (1982) - Sep 27, 2010
60 Videodrome (1983) - Sep 27, 2010
85 Star Trek (2009) - Sep 25, 2010
Mini-Review: Not a follower of the series at all, but this movie was done very well. surprisingly good acting.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with DreamMachine. Why not go rank more films, then come back and check it out again?