Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Drewlephant
Movie Buff - 261 Films Ranked
Member Since: Aug 23, 2007
Bio: Yo.
Recent Rankings
65 The Insider (1999) - Feb 15, 2011
Mini-Review: Politically savvy, stirring, and more than a little bit scary, but every time I think of it I feel like I should regard it more fondly than I actually do. I can appreciate it, but it's too bland for me to ever want to return to.
55 Quantum of Solace (2008) - Feb 15, 2011
Mini-Review: Hamstrung by its proximity to Casino Royale. This might have been a Good Bond Film a decade ago in the Brosnan years, but the stakes have been raised. The people expect something new from Bond.
75 Adventureland (2009) - Feb 15, 2011
Mini-Review: Aimless and amiable, just like the kind of summer it so expertly captures. Kristen Stewart's never been better.
50 Macbeth (1948) - Feb 15, 2011
83 Michael Clayton (2007) - Dec 23, 2008
Mini-Review: Not always easy to follow, but the dialogue crackles and the performances are top-notch. Excellent film.
71 The Man Who Wasn't There (2001) - Dec 23, 2008
Mini-Review: Kind of ordinary, when all is said and done...
91 Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) - Dec 23, 2008
Mini-Review: I haven't seen it in a long time, but it's an incredibly valuable film to me for several reasons. It taught me that movies can be beautiful, that they can say more than simple storytelling, and that other countries can make things worth watching too.
89 The Man Who Knew Too Much (1956) - Dec 23, 2008
Mini-Review: Not Hitchcock's strongest movie, but probably my favorite of his. I don't know why I love it so much.
42 From Hell (2001) - Dec 23, 2008
Mini-Review: Fitfully interesting, mostly for its visuals and for a strong pre-Pirates Johnny Depp performance, but not really worth watching altogether. Too generic, too hastily put together.
77 Election (1999) - Dec 23, 2008
Mini-Review: A fine comedy and a great springboard for Reese Witherspoon's ascent into Hollywood.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Drewlephant. Why not go rank more films, then come back and check it out again?