DukeOfOmnium

dukeofomnium
Flick Fan - 54 Film Ratings
Member Since: 09 Feb 2011
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

95 91% L'Atalante (1934) - Rated 29 Nov 2013
89 67% All That Jazz (1979) - Rated 29 Nov 2013
94 87% Monty Python and the Holy Grail (1975) - Rated 29 Nov 2013
""It is a silly place" -- or movie."
93 84% The Manchurian Candidate (1962) - Rated 29 Nov 2013
90 71% Hannah and Her Sisters (1986) - Rated 29 Nov 2013
89 67% Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) - Rated 29 Nov 2013
"Revisionist Western, that is iconic and justly so. Great chemistry between the leads."
92 78% Children of Paradise (1945) - Rated 29 Nov 2013
"A film that almost lives up to the story of its making (filmed during the German occupation of Paris)."
87 57% The Big Country (1958) - Rated 29 Nov 2013
"Less profound than it wants to be, but a fun watch."
88 62% Léon: The Professional (1994) - Rated 29 Nov 2013
85 46% V for Vendetta (2006) - Rated 29 Nov 2013
"It's not as clever or as uplifting as it thinks it is."