Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Eric S
Flick Fan - 43 Films Ranked
Member Since: Oct 14, 2008
Location: Dwight, Illinois, USA
Age: 29
Gender: Male
Status: Single
Bio: I\'m a small-town film buff and aspiring filmmaker/writer. I\'ve written three screenplays, working on numerous more, and am in the pre-production process of filming a feature film in my hometown. Check it out here: http://www.imdb.com/title/tt1277964/ I also have my own movie blog, called The Couch Potato. There, I post movie updates, as well as my own movie reviews. You can check that out here: http://www.potatoonacouch.blogspot.com/
Recent Rankings
70 Sherlock Holmes (2009) - Dec 26, 2009
10 European Vacation (1985) - Sep 27, 2009
Mini-Review: A very disappointing sequel to the classic "Vacation." This time the bumbling Griswolds travel to Europe and get involved in a serious case of culture clash. Sadly unfunny throughout.
75 Erin Brockovich (2000) - Sep 27, 2009
85 Ronin (1998) - Sep 27, 2009
5 The Marine (2006) - Sep 27, 2009
Mini-Review: A slam-bang actioner without a brain. This nonsense is reminiscent of the old '80s actioners, but not quite as fun, despite the presence of Robert Patrick, who gives the film its only life. John Cena is depicted as immortal and untouchable (just watch as he runs out of a burning building, after being blown up in it(!), and emerging unscathed). Cena couldn't act to save his life.
65 Austin Powers in Goldmember (2002) - Sep 27, 2009
Mini-Review: This third entry in the spy spoof series is running on fumes. While there are a few original gags, a majority of the movie is made up from recycled gags and tired jokes, which makes it far less entertaining than the previous two films.
100 Crash (2005) - Sep 27, 2009
80 Ocean's Eleven (2001) - Sep 27, 2009
75 Face/Off (1997) - Sep 27, 2009
75 Wayne's World (1992) - Sep 27, 2009
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Eric S. Why not go rank more films, then come back and check it out again?