Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Filligan
Film Freak - 766 Films Ranked
Member Since: Mar 30, 2006
Location: Canada
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
83 The Artist (2011) - Jan 30, 2012
Mini-Review: Any time a film tells a story in a unique way, it's labelled as a gimmick by simple minds. There's nothing wrong with a silent film in 2011 paying tribute to a bygone era, especially when it's done as admirably as this. Even if it gets dry at some points, it's full of memorable sequences that deserve praise. Dujardin is a joy to watch, only at times upstaged by his dog, and while I'm not gushing over the film, I won't reject this as an Oscar winner at all.
86 The Descendants (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: Family drama is exactly where I find Payne excels. Everyone raves over Sideways, but I always found About Schmidt to be more dramatically grounded and relatable, which let the comedy flow from its honest moments. The Descendants is another hit, his best yet, as we follow a struggling father change in significant, real ways. All sap is drained from the emotion. Do we cry? Do we laugh? We don't know which sometimes. That's commendable writing, acting, and filmmaking.
87 Extremely Loud and Incredibly Close (2011) - Jan 27, 2012
Mini-Review: I don't know what the problem is with people. If the film was fake and orchestrated, Horn's natural performance never let me notice. It's an emotional rollercoaster, and if I analyzed why I got sad and determined it wasn't the characters but re-living the event, then I'd have to wonder why there were so many moments I couldn't help smiling at as well. It's a touching story revolving around a tragedy, and it's up to you if you can handle that.
88 Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011) - Jan 26, 2012
Mini-Review: I love that this film has more details than the human brain can possibly catch in a single viewing, and so not only is a second viewing necessary, it's something I'm looking forward to. As it stands, the word that's at the forefront of my mind with regard to this film is craft. Expertly complex with a perfect mood, Alfredson's mark is unique and sublime. A prime example of how you don't need expensive effects to instill fascination or tension.
69 The Iron Lady (2011) - Jan 20, 2012
Mini-Review: One of Streep's best performances. She deserves every bit of acclaim she gets. Now to the film: I was too young and not British to know much of anything about Thatcher beyond the fact that she was an extremely controversial figure, so I value the education this gave me. The rest of the film is a mess. I know, I know, people are tired of cookie cutter biopics, but that's the film's problem: it's too self-aware. It tries so desperately to be something fresh, but it's just all over the map.
84 Beginners (2011) - Jan 14, 2012
Mini-Review: It's easy to take concepts like sadness and hope and dramatize them, but Beginners uses them in the first real portrayal I've seen in a while. Even when we're photo-sliding through memories, everything has an impact on the main characters and how they manage to love and live, smile and be sad, experience relationships and complexities. The heart of the film is too genuine to be bogged down by any indie philosophizing or gimmicks.
93 War Horse (2011) - Jan 08, 2012
Mini-Review: It's depressing how jaded audiences can be these days. This year Spielberg released two films that play to both of his great strengths: delightful action and heart-wrenching drama. As per the latter, War Horse is unflinchingly manipulative, but of course it is - that's what the man has been doing since E.T. I applaud the flawless care he put into this picture, as well as his willingness to not romanticize history and venture to darker places. It's not just a moving film, it's moving filmmaking.
89 Primal Fear (1996) - Jan 06, 2012
Mini-Review: I'm always pleased when a courtroom thriller can keep me engaged, and Primal Fear does an excellent job weaving its story along. Sure, Norton is the standout here, it's a deserving star-turning role, but Gere and Linney bring their game as well. Endlessly intriguing; I was fascinated by the case the entire time, and sure enough the payoff is excellently done.
86 Clue (1985) - Jan 06, 2012
Mini-Review: I came for the mystery, I stayed for the comedy, which I don't think gets as much credit as it should. Sure, Curry and Co. are running about like idiots, and some laughs rely on physical mishaps, but none of it is overused nor randomly placed. The comedy is organic to the characters and situations, which is what sets it above most screwball movies made today. I think this may have one of the best last lines ever.
84 Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011) - Dec 31, 2011
Mini-Review: Abrams set the right tone for this series, but Bird knows how to make it the most fun; make it the kind of film you can't take your eyes off of. He knows how to make your stomach jump and your fingernails dig into your armrests. He's always been wildly imaginative, but grounded in a real world for the first time he's able to take insane situations and make you believe them. The action rarely stops, but it's all a pulse-pounding delight.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Filligan. Why not go rank more films, then come back and check it out again?