FloatingHead

floatinghead
Flick Fan - 96 Film Ratings
Member Since: 17 Jan 2013
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I despise 3-D movies

more Recent Ratings

96 96% The Breakfast Club (1985) - Rated 18 Jan 2013
"The BEST teen movie I've ever seen. Simple premise: Five teens separated by social barriers, clash during a Saturday detention. You find yourself siding with one or the other character, and then something gets revealed about someone, which makes you reconsider your previous disposition toward them. Over the course of the movie, they break through the wall of social conventions and start seeing each other as allies. And, by the end, you will also feel like you just made five best new friends."
68 44% Sucker Punch (2011) - Rated 18 Jan 2013
84 75% The Cabin in the Woods (2012) - Rated 18 Jan 2013
99 98% The Terminator (1984) - Rated 17 Jan 2013
"We all know the action/horror scenes in this movie rock. But often underrated is the way the romantic collision between Sarah & Kyle unfolds, so perfectly mirroring the action/horror elements going on. Cameron spared Sarah's character no punches - from teetering on the ledge of total distrust (literally biting the hand of her would-be protector), to falling deeply in love with him, and all the way to the bottom: the painful death of the man who traveled back in time for her. Amazing film."
75 56% Grease 2 (1982) - Rated 17 Jan 2013
90 88% Grease (1978) - Rated 17 Jan 2013
94 94% Ratatouille (2007) - Rated 17 Jan 2013
73 53% The Blood of Heroes (1989) - Rated 17 Jan 2013
84 75% The Princess Bride (1987) - Rated 17 Jan 2013
91 91% On Golden Pond (1981) - Rated 17 Jan 2013