Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
FrederikA
Cinema Addict - 1898 Films Ranked
Member Since: Oct 12, 2009
Location: Copenhagen, Denmark
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
65 Dr. No (1962) - Feb 09, 2012
Mini-Review: I finally got around to seeing this first Bond movie, and was pleasantly surprised at how well it holds up...
80 Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011) - Jan 30, 2012
Mini-Review: Mixing the right amounts of humour, pathos and spy-related high-jinx in a fast paced, engaging popcorn-movie with some of the more ingenious set-pieces in recent history.
50 Mr. and Mrs. Smith (2005) - Jan 30, 2012
Mini-Review: The premise and the cast is good, but the final product is underdeveloped and bland.
70 Easy A (2010) - Jan 22, 2012
Mini-Review: As American teen comedies go, this is definitely in the top tier, with Stone and Tucci as the main attractions.
80 Hunger (2008) - Jan 22, 2012
Mini-Review: What it lacks in accessibility it makes up for in craftsmanship and performances.
20 Real Steel (2011) - Jan 21, 2012
Mini-Review: Soulless and grotesquely inept storytelling destroys what could have been a decent enough kid's movie. A kid's movie filled with hard violence, break dancing robots, skanky women and the biggest douche-bag father figure protagonist since Schwarzenegger in Jingle All The Way.
85 Kill List (2011) - Jan 15, 2012
Mini-Review: Starting out in the social realism end of the spectrum, and relying on some great performances, this wonderful and nasty little gem moves seamlessly through different genres, detaching itself more and more from the real before climaxing in a beautifully absurd final act. The abrupt ending is pretty annoying, but all in all Kill List doesn't disappoint.
65 Murder by Death (1976) - Jan 12, 2012
Mini-Review: Great cast and brilliant set-up gets pulled down by a somewhat sloppy execution, but not so much that the silliness isn't enjoyable. "The last time that I trusted a dame was in Paris in 1940. She said she was going out to get a bottle of wine. Two hours later, the Germans marched into France."
40 Night at the Museum: Battle of the Smithsonian (2009) - Jan 12, 2012
Mini-Review: Not as offensively bad as the predecessor, but still nowhere near as funny as it ought to be. One decent 300 gag had me smiling a bit, but other than that... meh...
75 The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Jan 04, 2012
Mini-Review: Beginning with a wet-dream "Bond-intro meets Nine Inch Nail video" title-sequence, the rest of the film is surprisingly restrained. It follows both the Swedish version's style and the book's unnessesarily eclectic structure closer than one could have hoped for from Fincher. Rapace is obviously a hard act to follow, but Mara manages to create an interesting character in her own right. Summed up: A decent dark thriller, a worthy remake (for once) but less than you could have hoped for from Fincher
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with FrederikA. Why not go rank more films, then come back and check it out again?