Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
GeneSiskel
Flick Fan - 81 Films Ranked
Member Since: Jan 1, 2011
Location: Chicago, Illinois, USA
Bio: an American film critic and journalist for the Chicago Tribune. Alongside colleague Roger Ebert, he hosted the popular review show Siskel & Ebert At the Movies from 1975 until his death.
Recent Rankings
0 Pee-wee's Big Adventure (1985) - Jan 01, 2011
Mini-Review: Nothing, absolutely nothing, at either location is the slightest bit funny.
0 UHF (1989) - Jan 01, 2011
Mini-Review: Viewing UHF may be injurious to your sense of humor. Rarely has a comedy tried so hard and failed so often to be funny.
25 Being Human (1993) - Jan 01, 2011
Mini-Review: A sincere but clumsy attempt to capture the pain of a man trying to cope with loss and divorce through the ages.
25 Labyrinth (1986) - Jan 01, 2011
Mini-Review: What an enormous waste of talent and money is Labyrinth.
25 Vampire in Brooklyn (1995) - Jan 01, 2011
Mini-Review: For years I've criticized Murphy for not working with the best directors or powerful female co-stars. But he does that here, and his movie is still a clunker. Relatives are listed in the credits; maybe he needs to stop trying to completely control the films he makes. Either that or it's time for another stand-up concert film.
25 True Romance (1993) - Jan 01, 2011
Mini-Review: A stupid, stylized road picture.
25 Cabin Boy (1994) - Jan 01, 2011
Mini-Review: [Chris Elliott]'s spoof of a young seaman's apprenticeship seems desperate as he piles special effects willy-nilly atop jibes at stupid old salts.
38 Return to Oz (1985) - Jan 01, 2011
Mini-Review: The Nome King looks like a moveable Mt. St. Helens and he alone is magical. In fact, he blows Dorothy and her tacky-looking friends off the screen. So we end up liking the Nome King and hating Dorothy and her crowd, which I doubt was the intention of the L. Frank Baum series.
38 Another 48 Hrs. (1990) - Jan 01, 2011
Mini-Review: This is a generic action picture. What also is missing are scenes in which Nolte and Murphy could relate to each other quietly and with some wit.
38 Falling Down (1993) - Jan 01, 2011
Mini-Review: Falling Down is an intellectually sloppy, rebellious working-man adventure film that is little more than a set piece for Michael Douglas playing out a revenge-of-the-nerds fantasy.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with GeneSiskel. Why not go rank more films, then come back and check it out again?