Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum 10 highest scoring new/...
the Blog Server Upgrade
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Goatcabin
Flick Fan - 14 Films Ranked
Member Since: Mar 19, 2012
Location: Bloomington, IN, USA
Recent Rankings
50 T3 Avatar (2009) - Mar 19, 2012
"Yeah, yeah, it's technically impressive, blah blah blah. It's also completely wasted on a terrible, predictable story and frankly boring art direction. It's just so... generic. "
30 T1 Transformers: Revenge of the Fallen (2009) - Mar 19, 2012
"Imagine the first movie, but more incomprehensible and slightly (read: incredibly) racist."
60 T4 Transformers (2007) - Mar 19, 2012
"Insultingly bad. Even the robot fights were boring."
95 T6 Battlefield Baseball (2003) - Mar 19, 2012
"This movie is BONKERS. I'm normally not a fan of anime-style comedy, but this one is so irreverent and fast paced that I can't help but fall in love with it. Also, Tak Sakaguchi overacts perfectly for the part."
75 T4 Bunraku (2010) - Mar 19, 2012
"Look, I'm not going to tell you this is a good movie by any stretch. But it's a hell of a lot of fun, and has probably the weirdest cast lineup of any movie I've ever seen. "
100 T7 I Saw the Devil (2010) - Mar 19, 2012
"My favorite movie of 2010, gripping, intense, and so precise and perfectly metered in it's application of brutality that it is nearly impossible to recommend to anyone who has anything less than a wrought-iron constitution. Proved that the Korean Renaissance of the mid 2000s is not only still kicking, but stronger than ever."
100 T7 The Thing (1982) - Mar 19, 2012
"Greatest horror film ever made. Period. I'll fight you I swear to god."
50 T3 The Thing (2011) - Mar 19, 2012
"Criminally unnecessary, painfully mediocre. Everything about it is FINE. That's it. The franchise deserved so much better."
85 T5 Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2007) - Mar 19, 2012
"Incredibly fun and clever, especially to those who enjoy the slasher genre. It is a crime that the lead actor has not seen more success."
92 T6 Hunger (2008) - Mar 19, 2012
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Goatcabin. Why not go rank more films, then come back and check it out again?