Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Herbert Eder
ItsVery.net - 179 Films Ranked
Member Since: Jul 31, 2006
Location: Austria
Message Sent!
500 characters left
Bio: No information
Recent Rankings
45 The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) - Oct 05, 2009
Mini-Review: Travolta is a stereotype villain with a bad temper and horrible mustache, and Denzel seems just tired and overstrained %u2013 adequate for his character, granted, but his transition from good boy to avenger is as unbelievable as the fabulous profit Ryder makes on the exchange market or the fact that none of the passengers in a driverless speeding train has the brains to pull the emergency brakes. Another pointless remake.
85 District 9 (2009) - Oct 04, 2009
Mini-Review: A Science Fiction-thriller told in a mix of interviews, (fake) news-footage and conventional movie narrative, and with enough action to keep the audience entertained.
93 Inglourious Basterds (2009) - Sep 14, 2009
Mini-Review: Not so much Brad Pitt's movie, but Christopher Waltz' and Mélanie Laurent's. If you liked Kill Bill, you%u2019re going to like the Basterds as well, just forget about logic or historical facts.
55 G.I. Joe: The Rise of Cobra (2009) - Aug 26, 2009
Mini-Review: Not much hope for a movie based on action figures with a plot where some madmen strive for world domination. But director Stephen Sommers delivers a surprise - a guilty pleasure, but as much fan as you can expect from a mindless action flick.
70 The Proposal (2009) - Aug 09, 2009
Mini-Review: Who cares that we have seen this before, as long as the lead characters are likeable and the support cast provides enough laughs.
85 The Hangover (2009) - Aug 07, 2009
Mini-Review: There is a slight feeling of Dude, Where%u2019s My Car? Part II %u2013 The Grown-Up Version, but in a good way.
40 Brüno (2009) - Jul 26, 2009
Mini-Review: All in all, the 5 or 10 minute-episodes in Da Ali G Show where Brüno comes from suit him much better than a feature film.
25 Transformers: Revenge of the Fallen (2009) - Jul 01, 2009
Mini-Review: The plot is as thin as it is negligible, the dialogues are awful, much of the acting sub-standard, the jokes are lame, and the robot fights are not much more than blurs of shapes and colors.
80 State of Play (2009) - Jun 30, 2009
Mini-Review: State of Play is as old-fashioned as it%u2019s lead Cal McAffrey %u2013 which means it comes with a solid plot, characterisation and suspense instead of wobbly-cams and explosions.
45 Terminator Salvation (2009) - Jun 14, 2009
Mini-Review: Maybe it would have been better to let the Terminator-series rest in peace instead of continuing it with this Episode-I-like disappointment.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Herbert Eder. Why not go rank more films, then come back and check it out again?