Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
JacksoK
Flick Fan - 97 Films Ranked
Member Since: Apr 25, 2011
Location: Carluke, South Lanarkshire, UK
Bio: You know, there's a million fine looking women in the world, dude. But they don't all bring you lasagna at work. Most of 'em just cheat on you.
Recent Rankings
70 The Apartment (1960) - May 18, 2012
Mini-Review: Starts as a breezy, bawdy comedy, but at the half way point turns much darker and never convincingly finds its way back.
60 Dark Shadows (2012) - May 17, 2012
Mini-Review: A film which started like a classic Burton movie, slowly turned into something less than lacklustre.
70 Dodgeball: A True Underdog Story (2004) - May 15, 2012
Mini-Review: Not bad, a simple comedy. Easy to watch and provides a few laughs.
85 American Reunion (2012) - May 10, 2012
Mini-Review: Nostalgia is probably a huge part of it, but this movie is surprisingly moving and funny. It is very well written and it was a joy to hang out with the mature versions of the well known characters. Stiffler is once again the star, but almost everyone has an active role to play.
70 Blade Runner (1982) - May 04, 2012
Mini-Review: Dated, which ruins the cinematography for me, but the meaning behind the film is great. Harrison Ford is his usual self and I actually enjoyed the ending. I think if I had seen the movie at the time of release, or even ten years ago! I’d have enjoyed it more.
68 Zodiac (2007) - Apr 29, 2012
Mini-Review: Interesting idea and a lot of steam, yet ended up being very mundane. Decent acting from Jake Gyllenhaal, RDJ was his usual 'ok' and Mark Ruffalo was slightly disappointing.
85 To Kill a Mockingbird (1962) - Apr 20, 2012
Mini-Review: A greta movie that puts you in the heart of the south during the depression & shows you the hardships that the coloured community faced during these times. Very light hearted at the start but gripping and emotional at the end.
84 The Cabin in the Woods (2012) - Apr 18, 2012
Mini-Review: strange, subversive and just outright crazy. It's hard to rate this movie becuase it wasn't horrible. A great metahorror.
95 The Green Mile (1999) - Apr 13, 2012
Mini-Review: I think is a great movie. A great performance by Tom Hanks and rest of cast. The Green Mile is a perfect and all round excellent film.
37 Equilibrium (2002) - Apr 07, 2012
Mini-Review: Bitterly disappointed in how bad I thought this was. The plot was just stupid and the acting not much better.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with JacksoK. Why not go rank more films, then come back and check it out again?