Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum "Act of Valor"
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Jeff Fries
Flick Fan - 11 Films Ranked
Member Since: Mar 31, 2008
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
80 Jaws (1975) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Great but a little overrated. Mainly interesting for me because it gives you a good look at Hollywood filmmaking on the eve of the Spielberg reformation.
80 The Wild Bunch (1969) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Not as good as Bring Me the Head of Alfredo Garcia, but the final sequence - from the walk-up to the mow-down - is one of the best bloody action tragedy sequences.
90 Nothing But Trouble (1991) - Mar 31, 2008
Mini-Review: A surrealist masterpiece from the people behind SNL and SCTV. It has a weird tone that some people mistake as either incompetence or hubris or runaway nonsense, but if you think of it as a long nightmare sequence then the pieces fall into place.
80 Le Samouraļ (1967) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Great opening shot, the rest sets a brilliant tone even thought I can't remember exactly what happens.
85 Beowulf (2007) - Mar 31, 2008
Mini-Review: A great Robert Zemeckis movie about a giant asshole who saves some other assholes from a monster who looks like a sensitive teenager and his hot mom. It has a script which makes sense of an uninteresting epic, and justifies digitial filmmaking by doing amazing things with the camera.
60 Cellular (2004) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Plucky product placement
15 The Simpsons Movie (2007) - Mar 31, 2008
Mini-Review: 2007 had some really bad movies, but most of them demonstrated as little return on investment or respect for the audience as this one did. The best part about watching The Simpsons on TV is that when it gets really shitty you can change the channel, but with this movie I was confronted with the three-part horror of a giant screen, a laughing audience, and a slew of good reviews that kept me in the theater under the impression that it would get better at some point. Worst movie of 2008.
15 Must Love Dogs (2005) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Worst movie of 2005, by many measures. Everything about it is so lazy and pointless that, like Cellular the year before, it only makes sense as an advertisement (for dating service PerfectMatch.com).
90 The Nutty Professor (1963) - Mar 31, 2008
Mini-Review: I don't find it all that funny but it's the best movie about personality that I've ever seen, and tragic to the point that you might even tear up.
100 Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (1981) - Mar 31, 2008
Mini-Review: Favorite movie of all-time. If you want to know how Americans think, see this movie.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Jeff Fries. Why not go rank more films, then come back and check it out again?