Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Johnny6Gun
Cinema Addict - 1101 Films Ranked
Member Since: May 6, 2009
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
40 Gekijouban Trigun: Badlands Rumble (2010) - Feb 03, 2012
Mini-Review: The failure to establish the setting was maddening. I couldn't tell if this was set before, during or after the series. Was it adapted from the comic? A stand alone entity? After half the flick you'll have it figured out, but the new characters are DULL, the plot is NONEXISTENT and the animation quality was on par with a highly produced episode. What a letdown. Kudos on the voice acting, at least.
45 The Midnight Meat Train (2008) - Jan 24, 2012
25 I, Robot (2004) - Jan 24, 2012
55 Best Worst Movie (2009) - Jan 19, 2012
60 Batman: Year One (2011) - Jan 13, 2012
70 Cowboys & Aliens (2011) - Jan 05, 2012
40 Horrible Bosses (2011) - Dec 21, 2011
55 Jackass 3-D (2010) - Dec 07, 2011
60 The Fighter (2010) - Nov 19, 2011
10 Red State (2011) - Oct 27, 2011
Mini-Review: I'm livid. This shit wasn't horror, a thriller or a comedy. It was just shit. Picking on the gay-bashers? What a risky choice! Incompetent direction consisting of overdrawn scenes, more shaky cam than Cloverfield and a ridiculous ending that seemingly, poorly apes the genius of Burn After Reading? Such a waste! Such a cast! Kevin, I still love Clerks 2, but ya blew it, pal.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Johnny6Gun. Why not go rank more films, then come back and check it out again?