Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
KingCauti
Movie Buff - 186 Films Ranked
Member Since: Aug 2, 2011
Location: Edmonton, Alberta, Canada
Bio: Filmmaker from Alberta with dreams of one day becoming a shoe.
Recent Rankings
75 Inception (2010) - Dec 20, 2011
Mini-Review: A very solid summer blockbuster, but not nearly as deep as people make it out to be. Only the second dream phase actually impresses me.
50 Hobo with a Shotgun (2011) - Dec 20, 2011
Mini-Review: Over the top shit, but that was the point. Great gore effects.
65 The Others (2001) - Nov 05, 2011
Mini-Review: Definitely has a nice atmosphere and quite a solid delivery of the ending.
30 House by the Cemetery (1981) - Nov 05, 2011
Mini-Review: I'd rather not, thank you.
40 Dr. Giggles (1992) - Nov 02, 2011
Mini-Review: The one liners. Yessss.
30 Paranormal Activity 3 (2011) - Oct 26, 2011
Mini-Review: Overall bland and boring. However there are moments where you actually want to look away as the camera turns a corner, even though you know what it's going to be.
35 Critters (1986) - Oct 24, 2011
Mini-Review: They're so cute!
80 Blow Out (1981) - Oct 22, 2011
Mini-Review: Tense and the ending is dark and painful.
75 Gimme Shelter (1970) - Oct 19, 2011
Mini-Review: Uniquely structured and throughout you feel as you're watching a train wreck with more and more train cars piling up behind it. Maddening and scary real.
12 My Soul to Take (2010) - Oct 14, 2011
Mini-Review: Blunt, dull and frustrating.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with KingCauti. Why not go rank more films, then come back and check it out again?
KingCauti's Favorite...