Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum The Prestige (2006)
the Blog Top Ten War Flicks of th...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Your Best TCIs PSIs Kumpels Starred Reviews Wishlist
Random Film
LPhovercraft
Movie Buff - 489 Films Ranked
Member Since: Mar 15, 2009
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
86 Eight Men Out - Dec 13, 2009
Mini-Review: A superb ensemble cast, which includes Sayles as Ring Lardner, shines in this true-life shocker, with Strathairn and Cusack giving standout performances.
57 Easy Living - Dec 13, 2009
71 Earth vs. the Flying Saucers - Dec 13, 2009
43 The Eagle Has Landed - Dec 13, 2009
Mini-Review: This movie gets started on a promising note, but it is sabotaged by a weak, contrived ending.
100 E.T. the Extra-Terrestrial - Dec 13, 2009
71 The Duellists - Dec 13, 2009
71 A Dry White Season - Dec 13, 2009
Mini-Review: Palcy sometimes allows things to become melodramatic, especially the film's main villain. Overall, however, she tells a powerful, upsetting story in a riveting, unforgettable way.
100 Driving Miss Daisy - Dec 13, 2009
Mini-Review: Uhry's stage play is brought to stunning, emotionally satisfying life by Beresford and his superb cast. Aykroyd is remarkably effective as Daisy's doting son.
71 The Driver - Dec 13, 2009
71 Dreamscape - Dec 13, 2009
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with LPhovercraft. Why not go rank more films, then come back and check it out again?