Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Lord Moe
Movie Buff - 498 Films Ranked
Member Since: Jan 17, 2011
Location: USA
Age: 23
Gender: Female
Status: Single
Recent Rankings
75 America the Beautiful (2007) - May 24, 2012
Mini-Review: A good look at how society views women.
80 Storytelling (2001) - May 11, 2012
Mini-Review: Pure Solondz.
89 Happiness (1998) - May 09, 2012
Mini-Review: Another deep look at the alternative by the great Todd Solondz. "Happiness" shows us that, perhaps, what we perceive as the aforementioned "alternative" is more common than we believe...or wish to believe.
86 The Avengers (2012) - May 07, 2012
Mini-Review: A strong cast of heroes makes this movie a blast. Even though I hadn't seen the Thor or Captain America movie adaptations, I was able to sympathize them and grow to know them as characters, which is sometimes lost on movies with a large cast.
85 Palindromes (2004) - May 04, 2012
Mini-Review: "Palindromes" has a very unconventional storytelling style which may demand multiple viewings, but it's definitely a movie you won't soon forget (typical of Solondz films). Check out "Welcome to the Dollhouse" first for a twist that will turn your head around.
80 Blazing Saddles (1974) - May 02, 2012
Mini-Review: An influential comedy by Mel Brooks with an absolutely wacky ending.
79 Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) - Apr 27, 2012
Mini-Review: The classic "Dr. Jekyll and Mr. Hyde" film. Frederich March is so much fun to watch.
75 Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920) - Apr 27, 2012
Mini-Review: Barrymore gives a great performance as Jekyll and Hyde, relying not on lots of makeup for Hyde but, rather, on simple distortion of his own face.
85 Spirited Away (2002) - Apr 27, 2012
Mini-Review: A charming story with beautiful animation.
70 The Secret of Kells (2009) - Apr 27, 2012
Mini-Review: Beautiful animation. Absolutely beautiful. I just wish it had a stronger story to go along with it.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Lord Moe. Why not go rank more films, then come back and check it out again?