![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
AutumnLily | |
![]() |
Cinema Addict - 1263 Films Ranked
Member Since: Jul 10, 2008
Location: UK
Age: 21
Gender: Female
Status: Single
|
|
Bio: I adore films.
| |

| 60 T3 | The Amazing Spider-Man (2012) - Feb 05, 2013 |
| 79 T6 | Your Sister's Sister (2012) - Jul 15, 2012
"A fairly low-key affair that focuses not so much on big plot points but instead on letting us get to know these three characters. In its last act it does try to introduce one of those big plot points and goes cascading off the rails due to it, but even then it was still touching and up until that point it was a film with believable, flawed characters and some great, improvised, funny, realistic dialogue that also has all the touchy-feely talking-about-emotions stuff I was hoping for."
|
| 81 T7 | Code Unknown (2000) - Jul 14, 2012
"Of all the films I've seen from Haneke this is easily the one I find most challenging so much so that both times I've watched it I've had to take a break roughly half way through. And yet, I think I still like it quite a lot. There are numerous very striking scenes in the film, and though I find it frustrating I can't deny that I also find it oddly fascinating. At the very least I can say I would quite happily sit down and watch it again tomorrow, which has to say something about it. "
|
| 91 T9 | Benny's Video (1992) - Jul 11, 2012
"Another disturbing, relentlessly unsentimental, provocative, deeply intelligent piece of filmmaking from Michael Haneke. It’s concerned primarily with violent images in the media, both in terms of the effect they could have on people (probably the most striking touch in the film is a fairly early scene which seems to be commenting on how the media encourages us to replace sexuality with violence), but also asking us to criticise our own personal relationship with violent images."
|
| 55 T2 | Dracula (1931) - Jul 04, 2012
"As far as old vampire films are concerned, Nosferatu is way, way better… Dracula has aged quite stunningly badly, it's pure cheese.."
|
| 78 T6 | Pina (2011) - Jul 04, 2012
"Judging purely on having watched this, Pina Bausch's work is clearly amazing and I really, really want to see it live (especially Cafe Müller and The Rite of Spring!). The film itself though is rather unsatisfying as Wenders keeps interrupting the dances: it’s Bausch's art that is the attraction here, not Wenders's."
|
| 92 T10 | The Illusionist (2010) - Jun 30, 2012
"This gentle, melancholic (and visually stunning) film is utterly heartbreaking in its look at how modernisation leaves some people displaced, unappreciated and struggling to fit in. The father-daughter interactions between the main character and Alice are warm and wondrous to behold, whilst the look at Alice's growing independence serves both as a paean to youth and young love, and also a moving look at the displacement parents experience when their kids don't look at them in wonder any more."
|
| 73 T5 | The French Connection (1971) - Jun 29, 2012 |
| 78 T6 | Never Let Me Go (2010) - Jun 29, 2012
"I seem to have liked this more than a lot of people, though I was never the biggest fan of the book (I like the book and the film about the same). The book is thematically richer whereas the film can feel a bit shallow in comparison, but I really enjoyed the film's ethereal quality whereas the narrative style of the book irritated me at times."
|
| 56 T2 | Raising Arizona (1987) - Jun 27, 2012
"I like the Coen brothers, but I don't think I laughed once during this one.. it's just dumb :/"
|
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,130,000 Movie Rankings and Counting... |