Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Magb
Cinema Addict - 1032 Films Ranked
Member Since: Mar 21, 2006
Location: Norway
Message Sent!
500 characters left
Bio: No information
Recent Rankings
50 Conan the Barbarian (2011) - Aug 31, 2011
Mini-Review: This movie definitely exists.
80 Lady Snowblood (1973) - Jul 17, 2011
Mini-Review: Them Japaneses sure do enjoy them some revenge flicks, don't they? Lady Snowblood is probably a bit better in cinematic terms than the Scorpion films, but overall they're pretty similar. There's less of that whole exploitation thing going on here, which is probably for the best. Lady Snowblood flirts with being A Serious Film at times, but when it comes down it it's primarily an action movie with comical amounts of blood in it, just like Kill Bill. I enjoyed it.
60 Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) - Jul 16, 2011
Mini-Review: The Order of the Phoenix may be my least favorite book in the series, and now I remember why. So many things here are, in a word, irritating. Harry's constant whining is irritating; the Ministry of Magic's unwillingness to admit that Voldemort has returned makes no sense, and is irritating; Dolores Umbridge is an irritatingly bad character. Another problem is that the film feels very rushed. It's still Harry Potter so I still enjoyed it to an extent, but for me it's a bit of nadir in the series.
25 Navy Seals (1990) - Jul 16, 2011
Mini-Review: aww look at those seals theyre so cute
80 V for Vendetta (2006) - Jul 15, 2011
Mini-Review: I guess you can't really discuss this film without dealing with the political content. The film seems to be advocating the controversial view of anti-dystopianism. We're talking about a film that dares to suggest that it's bad when a government kills its own citizens. Flippancy aside, V for Vendetta is entirely unsubtle but still quite compelling. And frankly you don't really need to think about the political content, since the film is watchable enough to watch just for entertainment's sake.
50 The Da Vinci Code (2006) - Apr 25, 2011
Mini-Review: my god
75 Primer (2004) - Feb 27, 2011
Mini-Review: Primer is an attempt to do time travel as "hard science", with no logical flaws. Does it succeed? I'm... not sure. I understand the main idea behind the Primer time machine, but the details are so complicated that if there were any plot holes, they may have flown right past me. I dare you not to find this film even remotely intriguing, but I won't exactly blame you if you don't buy it, or don't care. I do care, but not enough to do the amount of thinking about the film that it requires.
85 Kiki's Delivery Service (1989) - Feb 27, 2011
Mini-Review: If you disregard the fact that the main character is a witch, Kiki's Delivery Service is quite ordinary and down to earth. The animation is plain compared to what the Ghibli guys would go on to do, but it more than gets the job done. The story is utterly charming, and the ending, while somewhat fluffy and obvious, will make you feel great about life.
85 Blind Beast (1969) - Feb 27, 2011
Mini-Review: This is a weird movie that's hard to fully understand, but it's very rich and intriguing. It touches on sexual repression, the intersection of pain and pleasure, the Oedipal struggle, the importance of the sense of touch, and of course... blindness. I think blindness is a pretty interesting topic in general, and my favorite scene in the film was the one where the sculptor Aki deftly chased the model Michio around his surreal studio at high speeds, despite being blind.
80 Howl's Moving Castle (2004) - Feb 20, 2011
Mini-Review: Miyazaki films always play fast and loose with the rules of their own fictional worlds. In films like Spirited Away you genuinely have absolutely no idea what's coming next, which is part of the charm. In this film, the mysterious rules of reality occasionally get a bit frustrating. That said, this is a very enjoyable film. It does have a bit of a "Miyazaki by numbers" feel to it, but I guess it just goes to show that somewhat generic Miyazaki still beats the majority of animation out there.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Magb. Why not go rank more films, then come back and check it out again?