Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum The state of sci-fi
the Blog Server Upgrade
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
The Pirate
Film Freak - 832 Films Ranked
Member Since: Apr 6, 2012
Location: USA
Recent Rankings
91 T10 Pan's Labyrinth (2006) - May 22, 2013
77 T6 Apocalypse Pooh (1987) - May 22, 2013
"Pretty funny, but I could have seen them do a lot more with this concept to make it even more funny and striking."
81 T7 The Hunt for Red October (1990) - May 22, 2013
"Drawn out, but compelling, suspenseful and highly investing."
88 T9 Kiss Kiss, Bang Bang (2005) - May 21, 2013
"One of the best breaking the fourth wall kind of movies. The humor, the writing, the chemistry between the cast: it's all wonderfully enjoyable! Not the best plot, but this is a fun movie, no doubt about it."
30 T1 Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2012) - May 21, 2013
"It's really sad when the only one of your many attempts at humor that is partly funny involves a twinkie! Just a terrible, awful movie. The only parts that were actually bearable were Idris Elba and a few slightly cool action scenes. The rest...blah! "
90 T9 Everything or Nothing: The Untold Story of 007 (2012) - May 21, 2013
"I've heard people complain that it's not new information and nothing they haven't seen through combined articles, TV spots and DVD commentaries. Why go through all that when you can have a documentary that provides it all for you in a well written, well put together informative piece? It's a great documentary that keeps your focus and never feels boring or dull."
88 T9 Dog Day Afternoon (1975) - May 19, 2013
80 T7 The Ghost Writer (2010) - May 18, 2013
"Terrific dialogue, horrible ending."
84 T8 Iron Man 3 (2013) - May 18, 2013
79 T7 The Great Gatsby (2013) - May 17, 2013
"DiCaprio's performance carries this film and keeps it from falling. It's not bad, but neither is it great. Once Gatsby was introduced, I found it more enjoyable. Overall, a decent take on a novel I was never really crazy about. The use of modern-day music was a huge pain in the neck though! Still, I enjoyed it, for the most part."
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with The Pirate. Why not go rank more films, then come back and check it out again?