Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
McCorpse
Movie Buff - 125 Films Ranked
Member Since: May 26, 2009
Location: Canada
Recent Rankings
60 The Crow: City of Angels (1996) - May 06, 2012
Mini-Review: not living up to the origonal is quite the let down when it comes to the crow. the first was a nice gothic take on the comic book and the second one cant quite hit its mark. there were a few moments where it achieved the cool atmosphere of the first but there were many times where is failed to hold my attention and came off as boring. still it wasnt a total fail but unfortonatly didnt deliver what you would expect. the ending was extremly lame as well.
80 The Crow (1994) - May 06, 2012
Mini-Review: very cool and origonal looking comic book adaptation. it is very 90s looking but in the right ways. i liked the scenes of him running across rooftops and the characters and actors were all very good, too bad the sequels didnt live up to the origonal.
67 Wizards (1977) - May 02, 2012
Mini-Review: again bakshi pulls me into another one of his movies and although it didnt live up to my expectations it was still a very interesting movie and as usual it looked cool. i have a book on bakshi and everytime i read about one of his movies i develop more of an understanding and appreciation for it and luckily wizards is his only movie that has an interview with bakshi in the special features. learning more about his movies makes them even better.
68 Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2007) - May 02, 2012
Mini-Review: it was a cool idea, kind of like a both cabin in the woods and man bites dog, how it deconstructs what makes a horror movie and both mocks and becomes one at the same time. pretty well done
73 State Property (2002) - Apr 24, 2012
Mini-Review: dope hood flick, kinda low budget and pretty bad acting but since they r rappers you arent expecting much, id say its better than some master p movies but not as good as some master p movies
71 The Man From Nowhere (2010) - Apr 14, 2012
Mini-Review: it was a pretty good thriller, unfortunatly there wasnt very much memorable except for one good fight scene.
91 Gozu (2003) - Apr 14, 2012
Mini-Review: wow the ending makes this movie amazing. Up untill the end i was thinking this movie was pretty slow and had some mildly interesting characters and one very odd scene involving milk. Then you get slapped in the face with some good ol Takashi shock and an amazing scene that i wont possibly ever forget.
63 The Lord of the Rings (1978) - Apr 14, 2012
Mini-Review: i find this one hard to review. knowing some back story makes it a lot more impressive but once again i feel another bakshi film has failed due to bad pacing and storytelling. His movies are always hard to follow although this one didnt suffer as much as his others. Still as always it looks really cool and definatly has its own sense of style so it passes as an entertaining view. Too bad he wasnt able to finish the story though.
88 Grindhouse (2007) - Mar 16, 2012
91 Frankenhooker (1990) - Mar 16, 2012
Mini-Review: aw man i definatly overlooked this one for way too long. It surpassed my expectations by a long shot and was overly entertaining. The plot alone is hillarious, if you try and explain this movie to someone you cant help but laugh. Also love the effects, feels like the 80s even tho it was 1990. Loved the ending and of course crack smoking exploding hookers. And also the ending just topped it all off beautifully. Loved it.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with McCorpse. Why not go rank more films, then come back and check it out again?