Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
MrCarmady
Movie Buff - 222 Films Ranked
Member Since: May 29, 2009
Location: UK
Recent Rankings
89 High and Low (1963) - Jul 08, 2011
Mini-Review: Intense procedural, methodical and very much alive at the same time.
81 Pulp Fiction (1994) - Jul 08, 2011
Mini-Review: Probably my least favourite Tarantino, actually. The whole Bruce Willis segment is a slog, and the redemption stuff reaches at maturity which Tarantino doesn't need, and was better at 3 years later anyway.
83 The Thin Blue Line (1988) - Jul 04, 2011
Mini-Review: Highly important in real life and pretty cinematic considering how much of it is just 'talking heads'. Documentaries are better when they don't have a direct message, IMO, though. Though I love Bowling for Columbine so what do I know...
92 Kill Bill: Volume 1 (2003) - Jul 04, 2011
Mini-Review: Not as brilliant as Inglorious Basterds, but still an immense MovieLand exhibit.
93 Toy Story 2 (1999) - Jul 04, 2011
Mini-Review: Derivative, sure, but one of the most entertaining Pixar offerings nonetheless.
95 Three Colors: White (1994) - Jul 04, 2011
Mini-Review: Highly underrated. A darkly comic gem and an essential part of THE trilogy.
88 City Lights (1931) - Jun 25, 2011
Mini-Review: The boxing scene is one of the funniest things ever, and the romantic side is great, too.
86 Jules and Jim (1962) - Jun 25, 2011
Mini-Review: I actually prefer a lot of other Truffauts, but this is undeniably moving, entertaining and superbly made.
78 The Searchers (1956) - Jun 25, 2011
Mini-Review: Hello, my name is John Ford, and I'm a recovering racist. I am also great at shooting landscapes!
94 The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Jun 25, 2011
Mini-Review: The most entertaining LOTR film.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with MrCarmady. Why not go rank more films, then come back and check it out again?