Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Nadif91
Movie Buff - 268 Films Ranked
Member Since: May 1, 2008
Location: Brazil
Message Sent!
500 characters left
Bio: Fan of films. Why? New emotions, new ideas, new places without too much effort.
Recent Rankings
80 Tron: Legacy (2010) - Feb 01, 2012
Mini-Review: A fascinating "Play Again" with brilliant stuff: Bridges and his forms, incredible visual effects, references from films that inspired and made it superior than the original (From Blade Runner to Star Wars), and the incredible OST of Daft Punk. With new themes, it's become darker, where is its glory and fall. More profound concepts, sometimes excessive, chokes with annoying dialoges. It needs to choose a way: another happy flick from Disney or try to beat Blade Runner.Hope it's not a Game Over.
5 Princess Protection Program (2009) - Jan 31, 2012
Mini-Review: Even distracted by other stuff this movie became really annoying. By the way, kids do not need this kind of self-help movie.
60 Tron (1982) - Jan 27, 2012
Mini-Review: Well, it's everything so so. The story isn't as complex as it can be, the are too many philosophical questions missed and superficial and cliché "programs"/"users". The visual is really exceeded, Blade Runner was launched in the same year with visible higher level. And if you think that's a good reference for games, here you have another big FAIL, Pac Man is there, but nothing more that can make a gamer's heart beat stronger. The grade here, is only because the lighted armors are awesome.
60 Biutiful (2010) - Jan 22, 2012
Mini-Review: A film about how someone can be really fucked up and still have love seems too cliché. And it's.
70 Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011) - Jan 20, 2012
Mini-Review: Not even watch and not even will. Just passing make a propaganda. Exactly. If you wanna a REAL Holmes, take a look to the work of Steven Moffat on BBC and be happy.
90 The Adventures of Tintin (2011) - Jan 20, 2012
Mini-Review: The only reason to an human being not laugh in this is because he never got drunk. What made you, that spend your precious money in an IMAX with nostalgy, half human or a child. And the only reason that could take your eyes off this colorful flick is your bladder's explosion because of the coke you drunk with huge expectations that were satisfied. Great non nauseous 3D. PS: I won't believe in Oscar anymore.
90 Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011) - Jan 18, 2012
Mini-Review: A great revisited one. Better than the others , not just because the director made a master job, but because technology combine with this series. The more apples, the best (or not).
85 Indiana Jones and the Temple of Doom (1984) - Jan 08, 2012
Mini-Review: The stereotypes, the adult jokes and the whip made the formula for one more classic. The formula that is hard to get queasy.
95 Melancholia (2011) - Jan 04, 2012
Mini-Review: Heard that metaphor are the peak of communication. If you agree, probably the Melancholia affected you still after the end of the credits.
65 Despicable Me (2010) - Dec 29, 2011
Mini-Review: Don't think that Steve Carell and Jason Segel combined with an dream animation work and yellow little cute workers will save a movie. When the director doesn't work you have just a despicable flick instead of an incredible one.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Nadif91. Why not go rank more films, then come back and check it out again?