Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
NathanDarko
Celluloid Junkie - 4081 Films Ranked
Member Since: Sep 8, 2008
Location: Germany
Age: 31
Gender: Male
Status: Attached
Message Sent!
500 characters left
Bio: video killed the radio star ;-)
Featured Reviews
99 A Nightmare on Elm Street (1984) - Sep 12, 2008
Mini-Review: N.o.E.S. was Cravenīs big shot, and in my opinion his best work ever. Robert Englund reached cult status in the 80īs, and rose to the top of nightmare creatures like Michael Myers, Jason Vorhees or Leatherface.
99 Dersu Uzala (1975) - Jul 29, 2009
Mini-Review: Incompareable to other Kurosawaīs and my most favorite ! One of the few Films I couldnīt hide my tears. Just beautiful and moving.
97 Toy Story 3 (2010) - Aug 15, 2010
Mini-Review: Toy Story 3 is more than just a simple and stupid story of some cuddly colorful animated figures. Pixar proves once and for all that it is possible to offer itīs viewer more than only superficial and petty cgi-crap. A child grows older, goes to the college and what happens to his once beloved toys? A heartwarming and of course funny story about values of life,loyalty and friendchip. In a desert of unnecessary animation movies, pixar shines out with the most wonderful trilogie ever.Thanks !
96 City Lights (1931) - Mar 12, 2011
Mini-Review: This was the most charming romance Iīve ever seen on screen. Chaplin is a phenomenon. I guess no artist can carry so much feelings with his mimic and body language than Mr. Chaplin. The box fight taken by the short "The Champion" is my personal fun highlight in this movie. No one should miss "City Lights" in his movie collection. A rare and "silent" gem!
90 The Texas Chainsaw Massacre (1974) - Sep 13, 2008
Mini-Review: TCM is an all-time classic movie that never ( even more than 20 years later ) lost any of his intensive feeling. Gunnar Hansenīs chainsaw dance is unique and no remake ever will reach on Tobe Hoopers masterpiece from the early 70īs. This movie was the inspiration for innumerable flicks that followed in the 80īs, 90īs and even today.
100 Terminator 2: Judgment Day (1991) - Sep 11, 2008
Mini-Review: 1991..the year Cameron made the best SciFi-Action movie of all time. With a monster budget of 94. Million $ ( that was a record in 1991 ) he created a movie that stands for a whole generation. Dark, brutal and dystopian. A movie with no hope and no happy end.130 thrilling minutes full of action youīve never seen before. Terminator is an inherent part of the 90īs. Judgement day will come, it's just a matter of time
100 Amélie (2001) - Nov 30, 2008
Mini-Review: The best movie Iīve seen in years. Touched my heart in a way only a few others did before. Audrey Tautou plays brilliant and counts with her charme to the best european actors. Amelie will left a smile upon your face long after you switched of your TV.
94 Avatar (2009) - Dec 26, 2009
Mini-Review: Bombastic,stunning,absolutely beautiful, exciting,revolutionary, interesting, gripping and of course action packed. Two Thumbs up for Mr. Cameron! But at least it is to be hoped, that Hollywood use this new "way", to extend the possibilities for directors. Never forget, that a movie needs more than only effects. It might be a a two-edged sword...time willl show...
99 Grave of the Fireflies (1988) - Sep 12, 2008
Mini-Review: Grave of the Fireflies is NOT a film for children... not only. I think itīs one of the best anti-war films ever made. After watching that Movie the only thing you can do is switch off the TV, go to bed, wipe away your tears and try to sleep. That was my experience with that movie. And Iīm not really emotional. There is no light at the end of the tunnel...in this world or anywhere else..sad but true
97 Paris, Texas (1984) - Apr 12, 2009
Mini-Review: leaving the past behind often means making a hard cut. getting confronted with things from yesterday can hurt so much and it does take time to be back with your mind. some things might never be the same again.hard for yourself and even harder for your fellow men. wenders best work with awesome cinematographic moments enhanced through wonderful sounds by Cooder.some shots really left me breathless.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with NathanDarko. Why not go rank more films, then come back and check it out again?