Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Newkid
Flick Fan - 75 Films Ranked
Member Since: May 28, 2010
Location: USA
Age: 20
Gender: Male
Bio: Regular Moviegoer since 2010.
Recent Rankings
43 The Expendables (2010) - Aug 16, 2010
Mini-Review: Action thriller about a team of tough mercenaries who are double-crossed while on a mission to overthrow a South American dictator. the seven veteran stars of 'The Expendables' are a cumulative 439 years old and have been making movies for 238 years.... The reunion plays OK, partly because all the performers (Stallone especially) still look pretty fit, and partly because it's a reunion not just of the stars but of their prime movies from a generation ago.
73 Scott Pilgrim vs. the World (2010) - Aug 16, 2010
Mini-Review: Action comedy about a 22 year-old slacker who must do battle with seven evil ex-boyfriends in order to win the heart of the girl of his dreams. a ridiculously entertaining romp based on the graphic novels of Bryan Lee O'Malley and directed, with mash-up mastery, by Edgar Wright ('Shaun of the Dead').
57 Eat Pray Love (2010) - Aug 16, 2010
Mini-Review: Drama about a woman who switches gears in life and after a painful divorce travels to Italy, India and Bali to experience everything life has to offer. a well-meant, if not exactly transcendent, adaptation of Elizabeth Gilbert's beloved, Oprah-endorsed memoir.... the locations are lush, the costumes vibrant, the varying moods properly atmospheric.... a welcome escape.
68 The Other Guys (2010) - Aug 16, 2010
Mini-Review: Action comedy about two mismatched police detectives and partners, forever in the shadow of two macho hero cops, who finally see a way to break out of the background. takes stuff that, as a rule, isn't particularly funny, and tries to make you laugh. More often than not, it succeeds.
50 Step Up 3D (2010) - Aug 16, 2010
Mini-Review: Drama about a tight-knit group of street dancers in New York City who join a competition against the world's best hip hop dancers. The acting is wooden, the dialogue is bland and the story is ridden with the hoariest of clichés. Does any of that matter? Of course not.
56 Dinner for Schmucks (2010) - Aug 02, 2010
Mini-Review: Comedy about an executive who aspires to scale the corporate ladder by ensuring that he brings the dumbest guest to his boss's weekly dinner party assembled to showcase such losers. A number of bits don't work, some of the characters wear out their welcome, but the whole suckers you into an agreeable state of idiot bliss..
44 Charlie St. Cloud (2010) - Aug 02, 2010
Mini-Review: Fantasy drama about a young man who takes a job as a caretaker in the cemetery where his younger brother is buried so that he can visit with his brother whenever he wants. tepidly directed, awkwardly acted dud.... comes off as an excuse for Efron to look dreamily at the camera with Windex-blue eyes as he drinks Jack Daniels and cries buckets.
52 Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore (2010) - Aug 02, 2010
Mini-Review: Family comedy in which cats and dogs must unite to defeat the fiendish Kitty Galore, a former cat spy gone rogue. "...the jokes fly fast and furious along with the fur.... you may find yourself laughing the whole way through... for grown-ups, kids, dogs, cats whoever's watching, there's enough here to keep them entertained.
68 Salt (2010) - Jul 27, 2010
Mini-Review: Action thriller about a CIA agent who must prove her own innocence after being accused of being a Russian assassin assigned to take out the U.S. president. "...we want action, and as Agent Salt, Jolie delivers.... Plot failings aside, hot damn, she's good with a gun and even better with her fists.
60 Ramona and Beezus (2010) - Jul 27, 2010
Mini-Review: Family comedy based on the book of the same name by Beverly Cleary, about a girl who is tormented by her mischievous little sister. cheerfully innocuous if generically uninspired... While its cast -- including newcomer Joey King as Ramona and Selena Gomez as her older sister Beezus -- delivers uniformly breezy performances, most everything else about Ramona's move to the multiplex feels unremarkable.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Newkid. Why not go rank more films, then come back and check it out again?