![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
Numberz | |
![]() |
Cinema Addict - 1944 Films Ranked
Member Since: Sep 13, 2009
Location: Saskatoon, Canada
Age: 23
Gender: Male
Status: Single
|

| 76 T8 | Holy Motors (2012) - May 20, 2013
"At first I did not understand it 100%, but then I realized it was because I was looking for a single meaning or message. If I look at this film as a medium where different messages and topics are explored, then it makes more sense. It's bizzare and interesting. Don't worry about interpreting it, just let it happen."
|
| 40 T2 | American Reunion (2012) - May 20, 2013 |
| 79 T9 | It's Such a Beautiful Day (2012) - May 20, 2013 |
| 80 T9 | It's Such a Beautiful Day (2011) - May 20, 2013 |
| 81 T9 | The Great Gatsby (2013) - May 15, 2013
"A very well made movie, you can see Luhrmann adding all the tricks of a musical without it actually being a musical. The result is a unique style added to an already good story and as expected, great performances all around."
|
| 71 T7 | The Place Beyond the Pines (2013) - May 12, 2013
"The writing was subpar and the plot was rushed at times, but it was made up for it by great style and a great interconnected story with interesting themes."
|
| 72 T7 | Iron Man 3 (2013) - May 12, 2013
"Better than the second Iron Man but still less than spectacular...felt a bit cheesy and generic at times, doesn't live up to the Marvel name."
|
| 39 T2 | A Good Day to Die Hard (2013) - May 12, 2013
"It was bad, but I've seen much worse..."
|
| 53 T4 | The Last Stand (2013) - May 09, 2013 |
| 45 T3 | Jack Reacher (2012) - May 08, 2013
"A bit of an old school flair but riddled with inconsistent mood, poor character stereotypes, and a wandering plot"
|
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,052,000 Movie Rankings and Counting... |