Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Obdurate
Cinema Addict - 1292 Films Ranked
Member Since: Jul 26, 2008
Location: Canada
Message Sent!
500 characters left
Bio: I like spontaneous human combustion. So there. Anything 51 and up is a recommendation, meaning you aren't wasting your time seeing it. Anything between 51-79 ranges from mediocre to very good. Anything 80+ is what I call a "Great Movie" and it's a must-see and is awesome to various degrees. Anything that's a 50 is something that I'm a fence sitter on (meaning I'm too useless to actually be able to make up my god damn mind) so it could go either way. 49 and under means you should avoid. Under 10 means I was probably raped by the movie or, at the very least, fondled. Despite the effort I've put into explaining my rating system, numbers are fairly often chosen at random (well, maybe my gut feeling) so I might actually like a movie I rated 75 more than an 85, I just really can't be bothered to go back and constantly re-do my ratings. I'm a busy man, I have jacking off to do. Cheers.
Recent Rankings
20 Employee of the Month (2006) - Feb 09, 2012
15 Beethoven's 2nd (1993) - Feb 09, 2012
80 The Jungle Book (1967) - Feb 09, 2012
85 Louis C.K.: Shameless (2007) - Feb 08, 2012
75 Carlin at Carnegie (1982) - Feb 08, 2012
Mini-Review: Not his best but there are some absolutely hilarious moments; he was really good here but became a legend later on.
85 Branded to Kill (1967) - Feb 08, 2012
Mini-Review: Big props for originality here. The editing is insane and takes it from what probably would have been a decent Yakuza/assassin movie and turns it into a batshit insane, weird, dream-like, incomprehensible mess... In a great way.
60 The Woman in Black (2012) - Feb 07, 2012
Mini-Review: It uses every horror movie rule in the book, but it's entertaining. There are genuine creepy moments and the atmosphere is wonderful. But ultimately this is another haunted house movie, you've seen it a million times. Ghosts stalk people in the house, doing random things just to get some jump scares. I liked the ending, though.
75 The Finishing Touch (1928) - Feb 06, 2012
Mini-Review: Impromptu snowball fight! ... with rocks. I want these people to build my house.
70 American: The Bill Hicks Story (2009) - Feb 06, 2012
Mini-Review: Not a bad look into Bill Hicks by any means. That's all it tries to be, except they use an interesting (though sometimes off-putting) visual style. A good documentary for a brilliant comedian.
90 Louis C.K.: Hilarious (2010) - Feb 06, 2012
Mini-Review: It dragged in a few parts which kept it from being a 95 but the rest of the time it was so hilarious. I laughed so hard at the "what if there was a guy who everytime he did this [jerk off hand movement] he had to finish" part. As someone who has only seen a little bit of this guy before, I was impressed. Gonna check out his earlier stuff.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Obdurate. Why not go rank more films, then come back and check it out again?