Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Paxton
Film Freak - 869 Films Ranked
Member Since: Jan 23, 2012
Location: Madison, WI, USA
Bio: I\'m one of those guys that watches movies.
Recent Rankings
24 The Hangover Part II (2011) - May 28, 2012
Mini-Review: A retread that borrows the terrible things amusingly befall groomsmen formula. It gets the formula half right. Terrible things happen but it isn't amusing. At one point Bradley Cooper gets shot. With a gun. That's the joke, I guess.
74 Klovn: The Movie (2010) - May 28, 2012
Mini-Review: This features two of my favorite things in movies: comedy and male nudity. Well, maybe only one of those things is something I like. I'll let you guess which.
49 RoboCop 3 (1993) - May 28, 2012
Mini-Review: Robot ninja. Is there anything I can say after that to stop you from watching this? It's not good in any way, but I've already lost you to the robot ninja. Why do I always open with that?
73 Pee-wee's Big Adventure (1985) - May 27, 2012
Mini-Review: I remember...I remember the Alamo!
79 Twins of Evil (1971) - May 26, 2012
Mini-Review: This is what happens when Hammer Films tries to do The Parent Trap.
68 Vampyres (1974) - May 26, 2012
Mini-Review: Does this sort of thing excite you? Sometimes.
70 Black Candles (1982) - May 26, 2012
Mini-Review: I've seen cheese and sleaze from every decade, but until I saw this movie, I had never seen a true grindhouse picture. How did I know it was grindhouse? Well, these are either spoilers or the best recommendation you've ever heard. Way before the anal sword scene, but after the incest threesome, there is the goat scene. The Goat Scene. This right here, is a movie.
88 Murder by Death (1976) - May 26, 2012
Mini-Review: The two Peters put on performances that must be seen. One of my all-time favorite comedies.
70 Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - May 26, 2012
Mini-Review: Heavy on the Alan Rickman is almost always a winning formula.
50 Jumanji (1995) - May 26, 2012
Mini-Review: More of a Monopoly kind of guy, I guess.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Paxton. Why not go rank more films, then come back and check it out again?