Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
PazuzuTerror
Flick Fan - 54 Films Ranked
Member Since: Jul 24, 2010
Location: Newcastle, NSW, Australia
Message Sent!
500 characters left
Bio: My favourite film of all time is The Exorcist,
i love horror films mostly from the 70\'s and 80\'s also most other genres like Action, Comedy, Sci-Fi etc.
My PSI's might look i hate some films more than i do, cause i rate them off a 10/10 scale (eg. a 10/10 film gets 100, 7/10 - 70) i'm just used to it and thats how i like to rate em :)
Recent Rankings
80 Rock Star (2001) - Jul 29, 2010
Mini-Review: i really enjoyed this, i'm a big 80's metal fan and the songs were great from the fictional band in the film Steel Dragon
100 Scarface (1983) - Jul 26, 2010
Mini-Review: one remake that surpasses the original imo, this one is excellent and is in my top 10, "say hello to my little friend!" :)
80 Scarface (1932) - Jul 26, 2010
Mini-Review: the original gangster classic that inspired the 1983 Pacino classic of the same name, this one was a good watch and really great for it's time
82 Brainscan (1994) - Jul 26, 2010
Mini-Review: fun underrated early 90's horror, it's grown on me every time i've seen it, one worth checking out!
40 Lost Boys: The Tribe (2008) - Jul 26, 2010
Mini-Review: such a waste, a sequel to The Lost Boys should have been way better than this! they should have made one back in the early 90's or something, this was bad
100 The Lost Boys (1987) - Jul 26, 2010
Mini-Review: my all time favourite vampire film, it has grea music, cool vampires and some nice humour to go with the horror, forget Twilight! this is a vampire movie!
72 Back to the Future Part III (1990) - Jul 25, 2010
Mini-Review: a fun sequel and nice send off to a great trilogy. it's not as great as the 1st two films but still alot of fun
87 Back to the Future Part II (1989) - Jul 25, 2010
Mini-Review: a great sequel, sure 2015 in the film will look sooo dated in 5 years (does now) but it has it's charm, i want a hoverboard and power laces in 5 years though! :)
100 Back to the Future (1985) - Jul 25, 2010
Mini-Review: my 2nd favourite film of all time, everything about it is classic and it's always great to watch it
65 Leprechaun: Back 2 tha Hood (2003) - Jul 25, 2010
Mini-Review: has it's moments with the lep, not as good as the 1st three (havent seen 4&5..yet)
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with PazuzuTerror. Why not go rank more films, then come back and check it out again?