Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Pontypool
the Blog Top Ten War Flicks of th...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Your Best TCIs PSIs Kumpels Starred Reviews Wishlist
Random Film
Philip
Movie Buff - 473 Films Ranked
Member Since: Dec 28, 2007
Location: Stockholm, Sweden
Message Sent!
500 characters left
Bio: Musical taste can be found at http://www.last.fm/user/Glovestealer/
Recent Rankings
43 Inglourious Basterds - Mar 11, 2010
Mini-Review: This is just retarded. This movie is everything people accused Death Proof of being (which is wasn't). It's all over the place, and not in Tarantiono's usual, stylish way but just messy. Was there a story? I don't know. I definitely did not care about one watching it. When, and why, did this happen to Tarantino?
80 Sherlock Holmes - Mar 02, 2010
Mini-Review: It just looks so damn good!
82 Revenge of the Pink Panther - Feb 21, 2010
69 Avatar - Jan 31, 2010
60 Star Trek - Jan 25, 2010
Mini-Review: SHIT HAPPENING ALL THE TIME BIG CAR CHASE EXPLOSIONS HOT ALIEN SEX ICE MONSTER MORE EXPLOSIONS TIME TRAVEL BIG FUCKING EXPLOSION THE END!!!!!111!!
49 The Taking of Pelham 1 2 3 - Jan 17, 2010
74 (500) Days of Summer - Jan 17, 2010
54 State of Play - Nov 29, 2009
Mini-Review: An uneven script that, at its best, is only mediocre cripples the whole movie. Only Russell Crowe is talented enough to actually make it credible. Cliché, but not horrible.
69 Three Colors: Blue - Nov 22, 2009
74 Run Lola Run - Nov 03, 2009
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Philip. Why not go rank more films, then come back and check it out again?
Philip's Favorite...