Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Kung Fu
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Phillyraines
Flick Fan - 10 Films Ranked
Member Since: Jan 8, 2011
Location: Norristown, PA, USA
Bio: I\'m a total movie junky. I watch movies all the time...and if I liked a movie, I can watch any number of times. My favorite genre would be horror/thriller...but I watch all different types of movies. Would be impossible for me to give me 1 favorite movie ever...I have several. Its difficult to compare movies in my opinion. A movie that was aiming to be stupid funny...compared to a movie that was aiming to be dark funny is impossible to compare. I like both styles depending on mood.
Recent Rankings
75 28 Days (2000) - Jan 08, 2011
Mini-Review: Love Sandra Bullock and this was a very good movie! Its funny, thought provoking and inspiring. Bullock gave another excellent performance. Each character had a purpose and the interaction of each character with Bullock was fantastic. Good movie that i've watched more than once and enjoyed each time.
83 Superbad (2007) - Jan 08, 2011
Mini-Review: I loved Superbad! Huge fan of Jonah Hill, and I really dont know why. But I think he's funny in everything I've seen him in. Not a big fan of Cera's, but he was good in this role and playing opposite Hill. Just a very funny movie overall, offensive, but funny. The movie hit the crowd it was aiming to please right on the bullseye.
93 Devil's Advocate (1997) - Jan 08, 2011
Mini-Review: One of my favorite movies of all time. Keenu Reeves couldnt even bring my rating of this flick down, and he was not good in it. But everyone else was SO good it balanced out his usual poor acting. In my opinion, this movie is one of Al Pacino's top 3 roles ever. He was just fantastic!! I dont think any actor could have played the role any better than he did! Its an often quoted movie with a superb plot! I dont give a lot of 9 outta 10 ratings...but this is surely one of them!
79 Back to the Future Part II (1989) - Jan 08, 2011
Mini-Review: I'm a big fan of this series. First one was my favorite, but this one is a close 2nd. Once again Christopher Lloyd was fantastic as the infamous Doc Brown, a character that will be remembered and referred to for years to come! Hard to not like any of these 3 movies, but the first 2 were much better than the 3rd in my opinion. How many times have you thought about Grey's Sports Almanac in your life? I know I've had that dream more than once haha Good movie!!
80 From Dusk Till Dawn (1996) - Jan 08, 2011
Mini-Review: Loved it!! Clooney was great, Tarantino was great. One of my favorite Tarantino movies of all time! I know it gets unrealistic and stupid once they enter Mexico, but thats the intent of the movie. Plus, this movie gets unfairly judged in the new style of vampire movies, which are more serious in nature. LOVED Cheech Marin's 3 different characters...each one was different from the other and just him playing 3 roles made me crack up. Loved the movie and have watched it over and over!
76 Liar Liar (1997) - Jan 08, 2011
Mini-Review: One of my favorite Jim Carrey "slapstick" movies. I dont know why...I liked it a lot better than his early movies. I think this is about when he started to move his career towards making better movies that were more funny than stupid. I've laughed at this movie more than once. The interactions between Carrey and the judge (Jason Bernard) was absolutely hysterical. Definitly better than your average comedy.
70 Titanic (1997) - Jan 08, 2011
Mini-Review: i didnt hate it. Was cheesy in spots. Did not like the ending in the water, even though I know the movie was going for the dramatic chick flick type finish. I was one that didnt find the length of the movie to be all that bad...I know its long, but the time didnt drag for me as it did for other people. I've heard reviews of both extreme's when it comes to Titanic. I'd say I sit in the middle of the road group...slightly towards liking it. I wouldnt say it was one of the best of all time...
78 Shrek 2 (2004) - Jan 08, 2011
Mini-Review: My favorite of the Shrek movies. And I have a 4 year old...I've seen each of them multiple times. This was in my opinion, the best of them (although none of them are bad). Plot was original and interesting. The humor was fantastic! The addition of Puss in Boots (Banderas) only elevated the movie from the first one. Just a great movie for kids and adults...has something for everybody!
50 The Mask (1994) - Jan 08, 2011
Mini-Review: Not a HUGE fan of the stupid humor movies. Wasnt a big fan of Jim Carrey during this era of his career. Ace Venture 1 was better than this, dumb and dumber was worse. Overall, the Mask is watchable but nothing great. You have to be in the mood for this type of movie...if your not, you'll find it way worse than it really is. Which is understable. Plus, I was a teen when this movie came out. I remember liking it a lot more when I saw it then than when i rewatched it a couple of years ago.
65 Dodgeball: A True Underdog Story (2004) - Jan 08, 2011
Mini-Review: Good movie overall. I am not and never will be a fan of Ben Stiller. Just about any movie he's in hurts the movie's overall rating and appeal in my opinion. However, he wasnt awful in this one...he played his character, as it was meant to be, decently. Vince Vaughn was excellent as usual (albeit a reoccuring type of role for him). I laughed at this one...and have watched it more than once in my lifetime. Good flick and worth a look.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Phillyraines. Why not go rank more films, then come back and check it out again?