Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Potatoez
Movie Buff - 113 Films Ranked
Member Since: Mar 6, 2010
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
96 The Rocky Horror Picture Show (1975) - Mar 07, 2010
Mini-Review: This movie has everything, science fiction, cross dressers, singing, dancing, you just can't NOT like it.
92 Fantastic Mr. Fox (2009) - Mar 06, 2010
Mini-Review: Excellent from minute one to the end. Quirky, great animation, dry humor.
35 Twilight (2008) - Mar 06, 2010
Mini-Review: Ok, so the movie itself is not horribly made, but the plot is weak at best. The acting is fairly bad. And he doesn't even glitter properly.
80 Where the Wild Things Are (2009) - Mar 06, 2010
Mini-Review: Great visuals and soundtrack, most of the interaction with the wild things is what I had hoped to see, but the 'real life' parts of the plot were lacking and did not follow the book.
93 The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009) - Mar 06, 2010
Mini-Review: Visually awesome, well executed solution to death of an actor
60 The Longest Yard (2005) - Mar 06, 2010
70 Pineapple Express (2008) - Mar 06, 2010
86 Kiss Kiss, Bang Bang (2005) - Mar 06, 2010
77 Juno (2007) - Mar 06, 2010
68 Groundhog Day (1993) - Mar 06, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Potatoez. Why not go rank more films, then come back and check it out again?