Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Projekt
Movie Buff - 117 Films Ranked
Member Since: Dec 13, 2006
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
85 Saving Private Ryan (1998) - Dec 14, 2006
Mini-Review: One of the better dramatizations of World War 2 in Europe. Don't expect any sort of historical accuracy or realism though; being a history nerd, I have to dock it for that.
90 The City of Lost Children (1995) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Surreal and awesome.
98 The Big Lebowski (1998) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Cohen Brothers do film noir. It's pretty hard to see any faults in the movie.
0 Atlantis: The Lost Empire (2001) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Plagiarized from a Japanese film. Instant failure. You're welcome to retake the class next semester, Disney.
0 Batman & Robin (1997) - Dec 14, 2006
Mini-Review: OW OW OW OW OW OW
87 Ghost in the Shell 2: Innocence (2004) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Confusing, but extremely well animated and a fun exploration of what makes something alive.
90 Super Troopers (2002) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Mother of God.
98 Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977) - Dec 14, 2006
Mini-Review: The first movie in what has become the best film series of all time. Timeless and excellent.
88 Pi (1998) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Jews, the stock market, and hallucinations! Hooray!
89 Desperado (1995) - Dec 14, 2006
Mini-Review: Guitar-case flamethrower. GUITAR CASE FLAMETHROWER!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Projekt. Why not go rank more films, then come back and check it out again?