![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
Q31 | |
![]() |
Movie Buff - 271 Films Ranked
Member Since: Mar 3, 2008
|
|
Message Sent!
Bio: I’ll rate movies on a classroom-type grading scale: 90 – 100 is an A, or a great film; 80 would be good; 70 is OK; 60 and under is, well, not so good. Variations in a 10-point range (for example, between 75 and 78, or 98 and 99) will probably be pretty subjective, and not necessarily reflective of the movie’s quality, just of how well I liked it. For example, “Gone with the Wind” may be better than, say, “It Came From Outer Space,” but I might not prefer to watch it.
| |

| 99 | Raw Deal (1948) - Feb 05, 2011 |
| 94 | Infernal Affairs (2002) - Feb 05, 2011 |
| 92 | The Beast from 20,000 Fathoms (1953) - Feb 05, 2011 |
| 92 | Them! (1954) - Feb 05, 2011 |
| 94 | Laugh, Clown, Laugh (1928) - Feb 05, 2011 |
| 90 | The Ace of Hearts (1921) - Feb 05, 2011 |
| 93 | The Hunchback of Notre Dame (1939) - Oct 25, 2010 |
| 98 | The Hunchback of Notre Dame (1923) - Oct 25, 2010 |
| 90 | Igor (2008) - Oct 11, 2010 |
| 79 | College Confidential (1960) - Apr 19, 2010 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |