Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
RapeyVessey
Film Freak - 671 Films Ranked
Member Since: Sep 10, 2011
Location: Lincoln, Lincolnshire, UK
Age: 22
Gender: Male
Featured Reviews
86 Beowulf (2007) - Sep 16, 2011
Mini-Review: Still as excellent and technically impressive as it was upon release, every minute is enjoyable and the great cast doesn't hurt either. One of my favourite mocap/animations.
81 Ong-Bak: The Thai Warrior (2003) - Sep 17, 2011
Mini-Review: In most ways it's a better film than Warrior King but the action sequences, which are what really count, just aren't quite as impressive or hard hitting.
74 Crank (2006) - Sep 17, 2011
Mini-Review: Not quite as good as the sequel but for mindless sex and violence, you can't go wrong.
27 Transformers: Dark of the Moon (2011) - Sep 16, 2011
Mini-Review: I never thought that I'd get to use the phrase "pile of cunt" but Michael Bay and Transformers 3 are indeed A PILE OF CUNT. Shia LaBitch and Michael Bay have once again raped my childhood with the third installment of "Humans & Explosions: The Movie, Pt.3 (Ft. cameos by The Transformers).
67 The Way of the Dragon (1972) - Oct 20, 2011
Mini-Review: Half terrible, half amazing. For the most part, "Way of the Dragon" is shoddily directed, shot, acted and paced with terrible dialogue...but who cares? We're here to see Bruce Lee fighting Chuck Norris and it's awesome.
83 Bunny and the Bull (2009) - Sep 17, 2011
Mini-Review: It isn't "Mighty Boosh: The Movie" like people were expecting and it's all the better for it. Visually stunning and equal parts dark and heart warming, "Bunny and the Bull" is one of the most entertaining low budget indy films of recent years.
50 Insidious (2010) - Sep 16, 2011
Mini-Review: It suffers from the usual cliches, hammy acting and comparisons to other films of the same genre and goes off the rails by the half way point. That being said, it does have an undeniably retro feel and the first half is suspenseful and creepy.
82 The Transformers: The Movie (1986) - Sep 16, 2011
Mini-Review: Pay attention, Bay, this is how you make a Transformers movie.
76 Planet Terror (2007) - Sep 17, 2011
Mini-Review: It does try far too hard to replicate the Grindhouse era (and not to much avail) but "Planet Terror" has an amazing cast, great action set-pieces and fantastic gore FX. I think Rodriguez needs to watch a few more Grindhouse films before trying to recapture the spirit once again.
24 Fright Night (2011) - Sep 16, 2011
Mini-Review: No atmosphere, no tension, no humour, no soundtrack, no tonal consistency, no enjoyable characters, no fun, goddamn motherfucking CGI, and worst of all, no respect for it's source material. Everything the brilliant 85 film had, the 2011 remake has not. The only things saving it from being one of the worst remakes of the year are David Tennants very, very mildy amusing role and the tolerable 3D.