Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
RealMacgyver
Cinema Addict - 1686 Films Ranked
Member Since: Dec 30, 2008
Location: Kildary, Scotland, UK
Message Sent!
500 characters left
Bio: I\'m a (insert age here to save updating cause I\'ll forget) actor from the highlands of Scotland who bears a scary resembelance to Kevin McKidd of Journeyman fame. I do stage stuff very occassionally, film stuff slightly more often, and audio work a lot more often cause it\'s easier and I can do it in my underwear at home. I\'m very lazy. It has also been pointed out to me recently that I may have a future in the AD department. And I have a crazy urge to write a lot of stuff too. Essentially I need to move to Mercury to take advantage of the longer days
Recent Rankings
100 War Horse (2011) - Feb 06, 2012
Mini-Review: You'll laugh, you'll cry, you'll laugh some more, then you'll cry some more. Yes it's unbelievable how lucky Joey is, and 50 years ago it would have been called "Joey The Wonder Horse" but fek it who cares. Loved the whole damned thing. And did honestly cry. Very Spielberg, great human and equine performances.
90 Moneyball (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: I found myself absolutely fascinated, though this really shouldn't have worked. Not sure how it would go over for a non Baseball fan, but it's a compelling story. Slightly baffled by Jonah Hill's oscar nom as he's not given a crazy amount to do really. And if Kerris Dorsey actually performed the song at the end then that kid has a music career ahead of her.
90 Rango (2011) - Jan 31, 2012
Mini-Review: Surreal, visually interesting and well plotted (if predictable). There are lots of great moments and in jokes here. And as can be expected with ILM, some amazing animation. Well worth a watch, but probably not a kids film. Bit too cerebral for that. But what do I know, I'm a grown up.
80 The Ides of March (2011) - Jan 30, 2012
Mini-Review: My god, it's full of stars! Fantastic cast bringing, if not quite their A game in some cases then close to it. Depressingly believable bit of politicing even if it's more plausable for the red side of the room (I hope). Could have done with a bit more, mainly because of the cast involved.
80 The Descendants (2011) - Jan 27, 2012
Mini-Review: Slow burner and a lot more drama leaning than I expected (was figuring on more of a dramadey). Very well acted and balanced, all the characters come across as real. But the film I wanted to see kicks in about 4 minutes before the end of this one. Still good though.
80 A Cat in Paris (2010) - Jan 26, 2012
Mini-Review: Can't say I'm a fan of the artwork, but loved the characters. The cat is fantastic. Plot is rather predictable with a few decent twists thrown in, and even with the style not being to my taste there was the odd visual twist. Well worth a watch (plus it's only an hour)
90 The Artist (2011) - Jan 25, 2012
Mini-Review: Beautifully crafted and brilliantly performed. Though I don't get all the hoopla over the dog, the one in Beginners was way better. Might not be for everyone and it's maybe a bit long, but certainly one for cinefiles. Dujardin and Bejo may carry the rest through though as they are damned good.
70 Hell And Back Again (2011) - Jan 25, 2012
70 Fletch Lives (1989) - Jan 24, 2012
Mini-Review: Chevy still retains his chops in this, but the film itself isn't up to it. Plenty of good moments, but hardly grade a material.
90 Drive (2011) - Jan 22, 2012
Mini-Review: Could easily be a film that's been sat on a shelf for 30 years, bar a couple of modern cars. Very measured pacing which makes the moments of extreme violence all the more pronounced. Great performances by all, though Carey isn't given much to do really. Good stuff.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with RealMacgyver. Why not go rank more films, then come back and check it out again?